Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na grinje

Sanja

Imam alergiju na kućnu prašinu,nikotin,dlaku kućnih ljubimaca.Manifestira mi se kao napadaji gušenja,ili nedostaci zraka.Od terapije koristim svaku večer po jednu tabletu singulara i letizena i dva puta dnevno uzimam seretide 250,diskus.Pored ove terapije ja i dalje imam tegobe.U jačim napadima gušenja uzmem inhalaciju Ventolina.Ali ni to mi ponekad baš jako ne pomogne.Majka sam dvoje djece.Uz ovakve probleme nemogu da radim,a ponekad ni normalno da funkcioniram.Molim vas pomozite mi savjetom ili me uputite šta još da napravim.
Unaprijed zahvalna

doc. dr. sc. Tomislav Baudoin

Prvo i osnovno je, ako već niste to učinili, da prilagodite okoliš svojoj bolesti. Znači da odstranite sve tekstilne predmete iz stana (tepisi, zavjese, pokrivači za krevete), metnete antialergijsku posteljinu, i slično...
Niste spomenuli imate li uz alergijsku astmu i simptome alergijskog rinitisa. Curi li vam nos, kišete li u serijama, je li Vam se začepljuje nos, svrbe li vas nos i oči?
Vjerojatno da jedan dio ovih simptoma imate. Zato bi bilo dobro uključiti u terapiju Flixonase 1x2 uštrcaja u svaku nosnicu i kapi fiziološke otopine 2x5 u svaku nosnicu.
Zanima me imate li želučanih tegoba u smislu gastritisa, žgaravice ili čir na želucu, te je li se često podrigavate, osjećate li pečenje u grlu, jeste li promukli, imate li osjećaj stranog tijela u grlu i je li se često nakašljavate u smislu da 'čistite' grlo?