Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na jaja, BCG

tcicak

1. Mom sinu (1,5 g) utvrđena je alergija na jaja (dva plusića?) stoga nije cijepljen protiv parotitisa...a pretpostavljam da će to predstavljati kontraidnikaciju i drugim vrijednim, važnim i potrebnim cjepivima! Što nam je činiti...inače mu ne dajemo jaja niti išta s jajetom, koliko smo to u mogućnosti...a uočljiva reakcija, primjerice na šampitu, sladoled... jest intenzivno crvenilo oko usta, tj. na koži koja je došla u kontakt.
2. Moj sin nema ožiljak od BCG-a iako mu je cijepljenje povovljeno sa oko 6 mjeseci (iako sam saznala da se BSG više ne ponavlja)...da li je on pogrešno cijepljen ili...?
3. NA kraju VAs zamoljavam za pojašnjenje "tvrde, kugličaste tvorevine" na guzi mog sina...da li je to posljedica lošeg načina davanja cjepiva...da li su moguće komplikacije...

Uz poštovanje,

Tajana Čičak

Darko Richter, dr. med.

1. Kontraindicirana su sva cjepiva koja mogu sadržavati sastojke jaja ili pilećeg embrija, a to je, od kurentnijih cjepiva, osim parotitisa (sadržanog u MoPaRu i Priorixu), još i cjepivo protiv gripe.
2. Ako nema ožiljka, cjepivo se nije dobroprimilo. Prije bilo čega, trebamu učiniti PPD i vidjeti je li reaktivan. Ako jest, onda se cjepivo primilo, ili, ima tuberkuloznu klicu: nešto od toga.
3. O kugličastoj tvorevini na guzi vašeg sina mogu reći samo to da nemam ni predodžbe, niti pojma što bi to moglo biti.