Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na sunce?

roza

Poštovani,
u 2 mjeseca dva puta su mi JAKO oticale usne, zbog čega sam dobijala cijepiva protiv alergije (Sinopen) te terapije s Claritine tabletama. Nakon toga po licu sam dobila i crveni osip uz peckanje, za koji pretpostavljam da je alergija na sunce (iako sam koristila zaštitni faktor 20 i 50). Imam 27 god. i nikad nisam imala problema s alergijama sve do ovog ljeta. Odnedavno sam na hormonalnoj terapiji pa me zanima da li je ona možda uzrok mojim iznenednim reakcijama i postoji li prevencija za osip a da se ipak ne odreknem sunca?
Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Po nekom mojem iskustvu, pod hormonalnom se terapijom smatra kontracepcija. Nemam statistike, ali ne poznajem niti jednu žensku osobu koja kontinuirnao uzima kontracepciju, a da od toga nema nuspojave, od fotosenzitivnosti do tromboflebitisa ili oštećenja jetre. Ja ovdje vidim prvenstveno nuspojave lijekova (kontracepcije) i preporučujem vam da pitanje postaviti na forumu ginekologije te na forumu dermatologije.