Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ALERGIJSKI KONJUKTIVITIS

IVANA

Imam djevojčicu od 6g. već 2g ima alergijski konjuktivitis.Radili smo na Torlaku test sve je bilo negativno polen trave,polen drveća,polen korova.Radili smo i kožni test ni on nije ništa pokazao.Djevojčica ima velik problem ,jer ima jako izražen svrab,,jako izraženo crvenilo,,jak otok oko očiju.Alergija počinje početkom marta a traje do kraja oktobra.Posjetili smo dosta očnih lekara,alergologa-svi su rekli alergija na nešto,na šta nezna se.Iz njenih ociju,pogotovo u maju i junu ide sekret sličan suzama ali dosta gušći.Tokom dana iz očiju joj vadim nekakve niti kojesu onako sluzavo duge-baš liče na tanki konac.Dijete mi stalno govori da nešto ima u oku,da joj ja to vadim.Svrab je najviše izražen negdje gdje se oko spaja sa nosom,tu bi se mogla češat neprkidno.Od terapije jedino pomažu kortikosteridi,sada trenutno sipamo alomide kapi i ispiremo oko vještačkim suzama.Oralno uzima sirup presing,prije presinga koristila je zyrtec.Dajem joj i kalcij u kombinacij sa vitaminom C,nosi zaštitne naočale.Dosta kapi i sirupa smo probali ali ništa ne pomaže.Živimo u gradu nemamo puno zelenila u dvorištu i nemamo kućnog ljubimca.Kada je dijete u kući simptoma nema,ali kada izađe napolje tada nastaju problemi.Poneked joj oči toliko suze da jednostavno ne može da gleda. Tokom čitavog perioda od marta do oktobra simptoni su prisutni,samo u jačem ili slabijem obliku tj ciklično se ponavlja.Napominjem da sam u trudnoći imala clamidiju i dalije moguće da se ona prenijele na dijete.Napominjem da je beba rođena carskim rezom.Dali je moguće da se iza toga krije neka druga infekcija ili je u pitanju alergija. Molim vaš odgovor.Zahvalna majka.

Doc. dr. sc. Tomislav Baudoin, dr. med.

Predlažem da probate s Cromolin kapima. Ima ih nabaviti u Madžarskoj. Kapaju se 3-4 x dnevno po jedna kap u svako oko. To je najdjelotvorniji lijek za alergijski konjunktivitis i kapa se tijekom peludne sezone. Povrh toga mogli bi početi i s preventivnom terapijom Aerius sirupom jedan puta dnevno i to već od sada budući da simptomi počinju u 3. mjesecu.