Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergiju na kucnu prasinu

beti

Imam alergiju na kucnu prasinu, simptomi su mi zapusheni nos,boli me grlo samo uvece kad dogem kuci, imam osecaj stranog tela u grlu (kao sto ste napisali) tece mi beli sluz kroz zadnji dio nosa i i izlazi mi neprijatni miris iz usta cim legnem i opustim se. zanima me dali je neprijatni miris propratni dio alergije.
hvala,

doc. dr. sc. Tomislav Baudoin

Kod Vas bi se moglo raditi o dvije povezane bolesti. Jedno je alergijski rinitis uzrokovan preosjetljivošću na kućnu prašinu i grinje. Dominantni simptom te bolesti je začepljenost nosa, a dijelom i sljevanje sekreta iz nosa niz ždrijelo. Terapija za ovu bolest je antihistaminik peroralno ako su simptomi blagi do umjereni, a ako su teški, što izgleda da je kod Vas, trebalo bi sprejati u nos intranazalni kortikosteroid. Primjerice Flixonase sprej 1x2 u svaku nosnicu i uz to nekoliko puta dnevno ukapavati u nos kapi fiziološke otopine. Naravno da prije toga trebate prilagoditi uvjete stanovanja Vašoj bolesti - izbaciti tekstilne predmete iz stana (tepihe, zavjese, i sl.), imati antialergijsku posteljinu, redovito čistiti stan od prašine.
Bolovi u grlu, osjećaj knedla u grlu, zadah iz ustiju i postnazalni sekret bi mogli biti dio bolesti koja je nerijetko povezana s alergijskim rinitisom, a zove se laringofaringealni refluks (LPR). Naime kod te bolesti postoji slabost gornjeg sfinktera u jednjaku i zbog toga želučana kiselina 'bježi' u ždrijelo, grkljan, pa čak se širi i do nosa i paranazalnih šupljina. Ta kiselina 'nagriza' tu sluznicu i stvara simptome koje vi opisujete, te pogoršava simptome alergijskog rinosinuitisa. LPR se egzaktno potvrđuje jednom pretragom koja se zove 24-satna pHmetrija. No može se postaviti i na osnovu anamnestičkih podataka i ORL pregledom zbog tipičnih promjena na sluznici ždrijela i grkljana.
BOlest se liječi dijetetskim mjerama (nezačinjena hrana, negazirana pića, ne jesti nakon 18.00 h, spavanje na povišenom), antacidima i antagonistima H2 receptora (Gastal ili Peptoran), te lijek izbora su inhibitorima protonske pumpe (IPP) popuit Ulzola, Ortanola, Lanzula ili Controloca.

beti

Hvala na odgovoru, zanima me dali se zbog zelucane kiseline moze javiti cancer jednjaka.

doc. dr. sc. Tomislav Baudoin

Sluznica jednjaka je dosta otporna na želučanu kiselinu. S jedne strane je tako građena da joj 'normalne' količine želučane kiseline ne smetaju, a s druge strane jednjak ima svoju peristaltiku, pa i to pomaže u 'podnošenju' želučane kiseline koja se i u fiziološkim uvjetima vraća u jednjak. MOguće je da kod pretjeranog povrata želučane kiseline u jednjak, ona može biti jedan od čimbenika u nastanku raka jednjaka. Mada taj gastroezofagealni refluks je uzrok gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) koju primarno karakteriziraju upalne promjene sluznice jednjaka - ezofagitis. Sluznica ždrijela, a pogotovo grkljana je izrazito osjetljiva na želučanu kiselinu. Primjerice sluznica grkljana je 100 puta osjetljivija od sluznice jednjaka. Postoje neka istraživanja čiji rezltati pokazuju da se o želučanoj kiselini koja se kod refluksa nalazi i u ždrijelu i grkljanu, treba razmišljati kao o važnom kofaktoru u nastanku raka grla.

Mare1984

Poštovani,kako bih mogla stupiti s Vama u kontakt,zeljela bih drugo misljenje vezano uz djetetove nalaze.Srdacan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

bibice@live.com

Mare1984

Poštovani,ispričavam se,objavila sam post pod krivu temu..