Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma ili alergija

zorannn

Imam 29 godina. Krajem siječnja i u veljači sam imao napadaje asmatskog gušenja
pretežno u kasnim večernjim satima.
U početku je bilo svaki drugi-treći dan, a zatim se razrijedilo na 1 tjedno.
Sad sam već 2 tjedna bez napadaja, ali stalno vučem dnevne simptome kao povremeni
produženi izdah i udah i lagano sviranje kad legnem. Nikad nisam imao ovakvih problema.
Sve pretrage su uredu osim alergije na prašinu koju imam od djetinstva.
d1 - pozitivan Rast razred +4 Razina Ige 21,9 kU/L
d2 - pozitivan Rast razred +3 Razina Ige 14,0 kU/L (ne znam što to znači)
Zatim, metakolin test je pozitivan, reagiram na 4,0 mg/ml te to pokazuje
nespecifičnu bronhalnu hiperreaktivnost blagog stupnja. Ventolin test pozitivan.
Privatni doktor mi je preporučio Flixotide 125 2xdnevno 2 inhalacije kroz 15 dana i
Singulair 1 tb navečer mjesec dana.
Redovni doktor preporučava samo flixotide 250 2xdnevno 1 inhalacija kroz 3 mjeseca,
a doktor opće prakse kaže da nijedan taj lijek nije za mene da to koriste asmatičari te da
korištenje flixotide duže od 15 dana navikava organizam na njega i da je štetan za druge organe.
Da li je doktor opće prakse u pravu te koju terapiju koristiti? Da li šteti organizmu naglo skidanje
sa Flixotida? Kako se može ustvrditi da li je astma izazvana alergijom ili je baš astma.
Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ponajprije, i ja odavde vidim jasno i glasno da imate alergijsku astmu s dominantnom preosjetljivosit na obje grinje iz kućne prašine. Trebate uzeti stalnu terapiju, tj. mjesecima, i godinama, na to se pripremite, ali na kraju to shvatite kao jednu životnu potrebu i naviku, isto kao što svaki dan perete zube. Uzmite Flxoiide 250, 2×1, i ako vam je nakon 3-4 tj. s time stanje posve dobro, prijeđite na Flixotide 125 2×1, trajno. Po potrebi Ventolin 2 potiska do 4 put dnenvo. Međutim, ako vam nakon 3-4 tjedna jačeg Flixotidea i dalje nije do kraja dobro (to znači: nije bitno da li ste vi zadovoljni, jer sada kao imate manje smetnje, ali ih ipak imate, već je bitno da ste potpuno zdravi - tj. da nemate ama baš nikakvih smetnji, kad se već mučite s terapijom), dakle, tada ipak uzmite Seretide 250, 2×1 (a ne slabiji Flixotide).
Nema nikakve bojazni od naglog ili postupnog skidanje Flixotidea, to nema veze. Jedino što ima veez jest da stalno uzimate terapiju, radi astme, a ne radi nekih bojazni. Dakle, ako baš hoćete imati astmu, onda prekinite Flixotide što naglije, i, osim astme, nećete imati nikakvih drugih problema.