Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhitis i rhinitis allergica

plumeria

Poštovani doktore Richter, izvinjavam se unaprijed ako je ova poruka stigla 2puta ali nisam sigurna jeste li ju dobili pred nekoliko dana pa sam ponovila slanje.Pokušala sam i na bibice @live.com. Naime, već neko vrijeme namjeravamo naručiti se u Alergovitu k
vama na
pregled jer bismo željeli slijediti vaš savjet budući mnogi kažu sa ste izvrsni.Pokušala sam i na mobitel ali me samo izbaci.
Imamo dvoje
dječice, oboje se bore s alergijama,možda je naslijedno (suprug je do puberteta imao
obstruktivne bronhitise, ja probleme s alergijskim rinitisom i kožne alergije, sa
suprugove strane
djed je bolovao od astme, 3-je nećaka alerg.astma, s moje strane sestra astmu do
16.godine, brat
al.rinitis na peludi grinje i prašinu, moja majka kožne ekceme) ali kako god bilo da
ne dužim.
Mene trenutno najviše zanima konzultacija s vama, vaše preporuke za terapije koje bi
vi
uključili, vaše mišljenje za ukljanjanje treće tonzile koje nam otorinolaringolog preporuča i cijepljenje protiv gripe, ako je to uopče ono što vi preporučete za
djecu. Ja
ću probati ukratko samo napisati o djeci pa vi vidite.Sin je 4,5 god., od 2.mjeseca
života
pojavio mu se izražen neurodermitis po licu, kasnije po tijelu, po preporuci
dermatologa
liječeno je belodermom u belobazi te kasnije njega za atopičnu kožu. Kroz prve dvije
godine
života to je bilo učestalo( 2-3 puta u mjesec dana) najviše u proljeće i početak
zime
(početak grijanja?) uz nekoliko respiratornih viroza ništa ozbiljnije.U 2.godini od
proljeća
(2-6mj.) neprestano mu je curio nos, pojavi se crvenilo ispod očiju,
rhinoconjunctivitis i
počele su se javljati upale srednjeg uha,akutni tonzilofaringitisi i laringitisi(više
puta
liječen u dnevnoj bolnici). Djete niti jedan put nije pokazivalo znakove upale uha
samo krvavi
iscjedak iz uha. Nekoliko puta je pokupio i bakteriju kad je tako dugo balavio.Osim
antibiotika, kad
je bila potrebna terapija, uglavnom je bio na Claritine sirupu.U 5.mj.ove godine
doktorica je
ponovila IgE =144, AST-0 =1, Bris nosa na eozinofile = 20%. Eozinofili su radjeni kad
je djete
bilo potpuno zdravo,pa neznam treba li ih ponoviti u akutnoj fazi alergije.Prick
inhalacijski test
je bio blagopozitivan na pelud stabala i ambroziju. Od tada ljetos je reagirao
urtikarijom na
promjenu sirupa Cl.u Aerius pa nas je dr vratila na Cl.Sve je bilo u redu do 10.
mjeseca kad je
počeo jako kašljati i curio mu je nosić i opet tonzilofaringitis, antibiotik,
Claritine i dr.
je rekla navečer Flixotide 50 2x2 na babyhaler dok se nočni kašalj ne smiri.Prije
tjedan dana
prekinuli smo flixotide i djete povremeno uhvati suhi kašalj po noći koji traje sat,
sat i po, i
spontano nestane. Ne mogu reći svake noći ali smo primjetili ako je prozor otvoren na
kip.

Drugo je djevojčica od 2 god.i 10mjeseci. Ona od rodjenja ima česte respiratorne
infekcije i
obstruktivne bronhitise. Najčešće od 2-5mjeseca, uglavnom je svakog 1.5. u godini
bila na
Ventolinu, ljeto je osim tonzilofaringitisa bilo u redu, pa opet problemi u
9-10.mjesecu.Ove godine
pulmolog-alergolog odlučio je učiniti alergotest. Ige=604, screen inhal.test poz.(+),
screen
nutritiva poz.(+), RAST ambrozija 2.14, trava 41.48, stabla 2.63, RAST pšenica 1.94,
kikiriki
3.28, soja 2.15, ostalo (dlaka pas, mačka,perje,grinje,prašina, dermatofag,
negativan. Stolica
na mati pozitivna (+) IgG 8.6, IgA 0.5, IgM 1.2, EMA IgG 9, IgA 6, AGA IgG 122, IgA
20, Ukupni
proteini 70, albumin 45.4, alfa1 =1.8, alfa2= 9.2, beta 6.9, gama 6.7g/l, Fe 11.7,
UIBC 40. Od
03.08. zbog nalaza, povremenih proljeva i gracilnije građe preporučena je kontrola
gastroenterologa koji je uveo bezglutensku prehranu. Od lijekova je trošila Singulair
mini granule
1x1 do 22.10., kada smo bili na kontroli,dr nije ništa spominjao vezano za prah
jedino se složio
da nastavimo Flixotide 2x1 na babyhaler zbog dugotrajnog cjelonoćnog suhog
nadražajnog kašlja
(snimila sam po preporuci doktora zvuk). Nakon tjedan dana bez singulaira počela je
produktivno
kašljati više puta kroz dan. Nisam sigurna da li je to jer je prestala trošiti
granule.
Namjeravam ju odvesti kod doktora i zbog nadolazećeg vala gripe i viroza savjetovati
se o nastavku
uzimanja istih. Oprostite na dugoj poruci ali skratila sam najviše što sam mogla.

Toni dg.:Tonsilitis recidivans, Otitis media acuta recidivans, Rhinoconjuntivits
recidivans, HAL

Lana dg.: Bronchitis obstructiva recidivans, HAL

Voljela bih se naručiti u "ALERGOVITU" baš k vama pa me zanima kad je najbolje vrijeme za to. Zahvaljujem se na vašem vremenu i trudu da pročitate ovaj esej. Oprostite još jednom
i hvala
unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Ovo je stvarno moguće riješiti samo na pregledu, ali, unatoč kompliciranosti, ne izgleda nerješivo.
Možete se naručiti u Alergovitu, Trg kralja Tomislava 21, www.alergovita.hr, tel. 091/4094 098. Ako hoćete, možemo se vidjeti već sutra, u 11:30 h tamo. Samo mi morate to potvrditi na bibice@live.com (adresa radi bez greške), ili još danas do 22 h, ili sutra ujutro na posao: 2367-600 (0djel), 2367-603 (soba). Ako vam je to prebrzo, ili, ako je sin bio na antihistaminiku, do unazad 10 dana, onda se možemo vidjeti malo kasnije, naručite se preko prije spomenutog mobitela Alergovite.

kolt

Poštovani,

imam dječaka od 3,5 godina koji je tjekom listopada tri puta završio na inhalacijama te je na kraju utvrđen obstruktivni bronhitis i prije ljeta je nekoliko puta imao bronhitis i išao na inhalacije. dobio je granuke singulara svako veće jedna vrećica nadam se da će od toga biti bolje.
htjela sam od vas dobiti neke savjete
1) on voli ići na plivanje na bazen koliko je to dobro s obzirom na njegovu dijagnozu (tjekom ljeta se kupao u moru i nije niti jednom zakašljao)
2) planiramo ove godine i na skijanje ako to njegova dijagnoza dopušta
3) jako je aktivan te ako plivanje nije ono s cim bi se mogao baviti sto preporucate od tjelesnih aktivnosti
4) kaka je već utvrđen bronhitis preporuča te li kupnju inhalatora i kakvog kompresijski ili ultrazvučni

nadam se da pitanja nije puno i unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

imam dječaka od 3,5 godina koji je tjekom listopada tri puta završio na inhalacijama te je na kraju utvrđen obstruktivni bronhitis i prije ljeta je nekoliko puta imao bronhitis i išao na inhalacije. dobio je granuke singulara svako veće jedna vrećica nadam se da će od toga biti bolje.
htjela sam od vas dobiti neke savjete
1) on voli ići na plivanje na bazen koliko je to dobro s obzirom na njegovu dijagnozu (tjekom ljeta se kupao u moru i nije niti jednom zakašljao)
2) planiramo ove godine i na skijanje ako to njegova dijagnoza dopušta
3) jako je aktivan te ako plivanje nije ono s cim bi se mogao baviti sto preporucate od tjelesnih aktivnosti
4) kaka je već utvrđen bronhitis preporuča te li kupnju inhalatora i kakvog kompresijski ili ultrazvučni

Jedno po jedno:
0) Dijagnoza opstruktivnog bronhitisa meni ne znači skoro ništa. Je li to astma, cistična fibroza, bronhopulmonalna displazija, virusno inducirana bronhoopstrukcije, i sl., iz ovoga ne znam. Pretpostavljam da je ovo potonje (VIB), pa ću u tom smislu odgovarati dalje, ali samo uz taj proviso, kao i uz uvjet da stalno pije Singulair, od sada do svibnja::
1. Koliko je dobro iće na bazen? Ne znam. Vi ste roditelji, odlučite.
2. Možete.
3. Zašto to mene pitate? Ja sam doktor, dajem tablete, a VIB se ne liječi fizičkom aktivnosti.
4. Ako nabavljate inhalator, morate znati što ćete u njega metati. No, što god da koristili, treba vam obični električni, a ne ultrazvučni inhalator.

plumeria

Poštovani doktore pokušala sam vam poslati poruku na mail bibice@live.com ali stalno prijavljuje grešku pa sam odlučila ovako. Od kako sam vam poslala zadnju poruku izgubila sam živce. Maleni (već sam vam to napisala u postu nikada nije imao bronhitis, samo all.rhinoconjunctivitis, otitis, i thonsilofaringitis) od početka 10.mj. nije prestao kašljati, do 1.11. je bio na claritine i po prvi put u životu Flixotide. Ovaj kašalj unazad nekoliko damna je neizdrživ, nikada nije tako kašljao, imam osjećaj da se guši. Povukla sam ih iz vrtića prije 2tjedna po preporuci pedijatrice dok još koristim bolovanje, grlo je čisto, nos ne curi, ne pije nikakve sirupe ili pripravke za kašalj a kašlje katastrofa. Ne znam da li da vam snimim jer ne znam kako da opišem. Nije riječ o kašljuckanju jer to nam je normalna stvar, oboje povremeno kašljuckaju, nije suhi nadražajni kašalj koji smo primjetili osobito u periodu proljeća a nije ni skroz produktivan, to je nekako zvonki kašalj i tjera ga da se napinje dok kašlje. A kašlje gotovo non-stop. Žao mi ga je jer vidim da djete ne može ni spavati kako treba. Oprostite na gnjavaži ali neznam što mi je činiti a da ne upropastim termin kod vas početkom 12.mjeseca, jer prvi smo nismo mogli iskoristiti upravo zato što ste napomenuli da Claritine ne smije trošiti najmanje 10ak dana prije termina ali niste ništa rekli za Flixotide. Pedijatrica kaže da mu dam prije spavanja 1x1potisak. Hoće li to biti dovoljno i da li je uopće prihvatljivo zbog pregleda? Hvala, i izvinite još jednom na mojim opisima i gnjavaži u vrijeme odmora.

Mihaljević

Darko Richter, dr. med.

Ako mu vec hocete dati Flixotide, onda mu dajte Flixotide 50, 4 potiska najedanput, pa jop 2-3 puta tijekom istog dana. Jedino tako cete vidjeti djeluje li ili ne. Os\d 1 upuha nema vajde.
No, nije isljuceno da je mali dobi hripavac ili pertusis. Tada bi terbao dobiti Sumamed 10 mg/kg kroz 5 dana, te neke ihalacije, npr. fizioloske otopine, za olaksane. Claritine mu ni u kojem slucaju nece pomoci, a skodit ce za testiranje. Flixotide ne smeta, no, ponavljam, ako hocete efekt u ovakvoj situaciji, dajte mu kroz 1-2 dana 2x8 ili 4x4 upuha. Ako name efekta, nmece biti astma,ako ima, hoce.