Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Ima li efikasnog lijeka protiv ambrozije?

boki77

Doktore, molim Vas da mi kažete imal li efikasnog lijeka protiv ambrozije, i koju terapiju bih mogao primjeniti u borbi protiv ove opake biljke? Imam 34 godine i do 2008 godine nisam bio alergičan. Do 1992.godine živio sam u Sarajevu, i kao beba imao sam samo problema sa bronhitisom koji je posle par godina nestao jer su me roditelji svake godine vodili na more i dole sam provodio po 10-15 dana tokom ljeta. Do 2003 godine živio sam u Kanadi a od 2003 godine živim i radim u Brčko Distriktu gdje je koncentracija ambrozije najjača u BIH. Već 3g probajem razne tablete (Flonidan,Presing,Loratadin,Claritin,Aurius,Flexofen) i ništa mi ne pomažu.04,07,2011, sam radio alergo test koji je pokazao sledeće (alergijska preosjetljivost na polene korova papula 04, eritem 40mm i polen ambroz-elatior papula 06, eritem 34mm). Uz sve gore navedene lijekove probavao sam jačanje imuniteta čajevima (kopriva,žalfija), i kapsulama imunal i opet nažalost ništa.
15.08. sam otisao kod doktora i objasnio cijelu situaciju koju i Vama ovde iznosim i doktorica mi je napisala da primim injekciju flosteron od koje mi je mozda do 20,08 bilo bolje ali se stanje opet pogorsalo u toku noci. Ujutro oko 4h probudi me curenje nosa,peckanje ociju i nosa naizmjenično i jednostavno ne mogu spavati i odmoriti se za novi radni dan. U toku dana se javlja povremeno peckanje u očima pa mi je očni doktor rekao da koristim dexametazon neomicin 2-3 puta dnevno po potrebi. Kontaktna sočiva ne nosim poslednjih 10-ak dana jer mi stvaraju ozbiljne probleme kada se javi peckanje u očima. Prozore držim zatvorene uvece i ujutro kada je najveca koncentracija polena u zraku. Kad sam u automobilu takodje držim zatvorene prozore. Prethodnih godina sam koristio ovaj period da sredinom 08.mjeseca odem na odmor 10-15 dana, al čim bi se vratio nazad problemi su odmah počinjali i trajali sve do kraja 09-og mjeseca. Molim Vas doktore pomozite mi kako da se izborim sa ovim ozbiljnim problemom koji me svake godine u ovom periodu ometa u radu skoro 2 mjeseca. Hvala unaprijed, veliki pozdrav iz Brčkog!

Darko Richter, dr. med.

Efikasni lijek protiv alergijskih problema s nosom i očima zbog ambrozije jest specifična imunoterapija na ambroziju (prije poznata kao hiposenzibilizacija).

Dotepenka

Koliko traje imunoterapija i može li se provoditi u trudnoći?

Darko Richter, dr. med.

Imunoterapija traje 3-5 godina i ne provodi se u trudnoći.

mb73

Doktore, moja kćer (7 godina) ima dijagnosticiranu alergijsku astmu i liječi se već dvije godine. Terapija joj je Flixotide. Testirana je na alergene, te je dokazana alergija na grinje (der pter 2,5 mm, der farine 6 mm) i ambroziju (4,5 mm), no primijetili smo da joj smeta i pelud drugih biljaka (npr. lijeska, kopriva, čempres). Što se grinja tiče, to držimo pod kontrolom, no u vrijeme najjače cvatnje ambrozije, zna biti gadno. Prošlih godina je to vrijeme provela praktično zatvorena u kući i pod klimom, no prošla sezona (od kada troši Flixotide) prošla je podnošljivo. Alergolog kod kojeg se liječi savjetovao nam je hiposenzibilizaciju na ambroziju metodom sublingvinalnih kapi. Molim vas za mišljenje; hoće li hiposenzibilizacija riješiti problem ambrozije i kako će utjecati na redovnu terapiju za alergijsku astmu?

Darko Richter, dr. med.

Neće utjecati na astmu, ali će utjecati na alergijski rinokonjunktivitis (peludnu hunjavicu). Terapija astme, pogotovo za vrijeme hiposenzibilizacije, mora teći dalje redovito.
Bitno je utvrditi povezanost smetnji peludne hunjavice s ambrozijom da ne bude razočaranja ako izostane učinak. To je najčešće zato, jer postoji alergija ne samo na ambroziju, nego i na trave. Onda od hiposenzibilizacije na samu ambroziju nema puno vajde.