Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

lichen planus

slonicaa

Poštovani,
bila sam na biopsiji i uzorak mi je uzet na nozi gdje je bilo žarište. Nalaz je ovakav:
"Primljeni materijal je vrlo sitan bioptički uzorak kože u kom se na površini nalazi srednje izražena hiperkeratoza. Epidermis je nejednake debljine sa srednje izraženom nepravilno raspoređenom akantozom. Vide se nepravilno izduženi interpapilarni nastavci. U gornjem dermisu se nalazi trakasti lihenoidnog tipa upalni infiltrat pretežno limfocita, koji fokalno zahvaćaju gore ležeći epidermis. U gornjem dermisu se vidi i pojedini melanofag. Opisana histološka slika bi išla u prilog kliničke dijagnoze lichen planusa."

-pitanje: 1) pročitavši ovaj nalaz koje je vaše mišljenje?
2) može li se lichen planus izlječiti uspješno te da se ne vrati?
3) što učiniti da nestanu plavo-smeđe mrlje koje su mi na nozi tj.mogu li se one nekako u smislu izbijeliti da budu manje vidljive?
5) što u nalazu u predzadnjoj rečenici znači riječ "melanofag"?
**od srca Vam se zahvaljujem na utrošenom dragocjenom vremenu i Vašem cijenjenom odgovoru! Hvala...

Darko Richter, dr. med.

Ovo je čisti dermatološki problem, pa vas molim da isto pitanje postavite na forumu dermatologije.
Lichen planus nije alergija.