Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Nalazi test alergije na lijekove

123zorica

Stigao mi postom nalaz testiranja alergije na lijekove zbog urtikarije;

Materijal:Serum
Untersuchung auf

Spec.IgE(REAST)
CODA Bezeichunung Klasse Bewertung

C51 ASS 0,02 0 nicht nachweisbar

C79 Diclofenac 0,02 0 nicht nachweisbar

C78 Ibuprofen 0,05 0 nicht nachweisbar

C 85 Pracetamol 0,01 0 nicht nachweisbar

C50 Ampcillin 0,01 0 nicht nachweisbar

C56 Amoxycillin 0,00 0 nicht nachweisbar

C62 Doxycyclin 0,01 0 nicht nachweisbar

C165 Cefacior 0,,00 0 nicht nachweisbar

C308 Ceforoxim 0,03 0 nicht nachweisbar

Da li smije koristiti ove lijekove Hvala vam jos jednom

Darko Richter, dr. med.

Niti na jedan od ovih lijekvoa nemate alergiju tipa I - tj. alergiju psoredovanj IgE protutijelima. Ali postoje alergija tipa II, III i IVa, IVb, IVc i IV d. Osim toga, postoje i druge preosjetljivosti. Dakle, ovime je isključena samo alergiaj tipa I (IgE posredovana). Konačna odluka može se donijeti samo u provokacijskom pokusu - tako da vam se da lijek počeviše o dmali doza, do pune, i prati eventualna reakcija.

kruno12345

Ako mogu da vas pitam.Meni su zbog urtikarije neki lijekovi ukinuti Jer dr smatra da kod odraslih urtikarija je najvise od lijekova...Kao moze od jednog a moze i da se ne podudare dva lijek u isto vrijeme..Bisoprolol je bio jedan od njih Poslije par sedmica je vracen i manjoj dozi 0d 1,25 mg i sad poslije 5 sedmica pijem punu dozu...2,5mg Da li to sad znaci da podnosim taj lijek.Druge lijekove dr je zamjenio i kaze ne bi ih ponovo sastavljao sa Bisoprololom....Ako nije bilo reakcije za 6-7 sedmica je li to znaci da ipak nije od njega urtikarija......Hvala vam ....Vijerujte od vas cujemo puno boljih savjeta nego od svog dr...Hvala vam do neba

Darko Richter, dr. med.

Bisoprolol očito podnosite normalno, i nema straha od njega i od urtikarije.
Nije istina da je urtikarija najčešća od lijekova, već je ili od raznih alergena, ili je autoimuna - tj., ni od čega izvana, nego iznutra (ne od hrane, koja je također vanjski alergen), nego od autoantitijela, obično u kombinaciji s nekim faktorom izvana: npr. hladnoćom toplinom, vodom, pritiskom, tjelesnim naporom, itd.
I neki o dlijekova rado izazovu izbijanje urtikarije, mada sama urtikarija, da nema tih autoantitijela, ne bi od njih samiz izbila. Takav utjecaj imaju aspirin, ibuprofen, voltaren i slični lijekov, ali, npr. i Bisoprolol.Bisoprolol blokira neke receptore preko kojih se organizam brani od alergijskih učinaka pomoću vlastitih unutarnjih hormona: adrenalina. Tako da davanje Bisoprolola može potpomoći izbijanje urtikarije, astme, hipogligemije, ali ne bez osnovnog alergijskog ili autoimunog procesa. Uratko, nastaviti Bisoprolol, učiniti alergološko testiranje na uobičajene aero i nutritivne alergene.

arijanagold

Postovanje. Iz Splita sam. Gdje u Zagrebu obavit test Cast Elisa na protuupalne lijekove tipa brufen itd tj na kojoj adresi i do koje ure??
Hvala
Arijana

Darko Richter, dr. med.

Imate odgovor na temi "Čitam vas ali nikako da tražim ssavjet" (ili slično, odmah iznad ove teme).
Tamo st epitali i da li ste dobro istestirani: jeste, učinjeni su svi relevantni najosnovniji aerolaergeni, i ispada d aste alergični na grinju iz kućne prašine, i to intenzivno, mada je nalaz od 148 malo čudan, obično se stane na 100 i sve što je više iskaže kao >100 kU/L. To vam je sasvim dovoljno za vaše tegobe, ne treba nikakav Churg Strauss ili druga dodatna boelst da vam oteža taj rinitis.

kruno12345

Postovani dr hvala vam na svakom savjetu ,zlata su vrijedi,
Proslo je 2,5 mjeseca od izbijanja jaka urtikarije .Sa injekcijama i terapijom je prosla hvala bogu...Kad je urtikarija izbila bila je od lakta do prstiju ruke. drugi dan na koljenima na dojkama ali samo naprijed cak i na guzi Cudno mi je bilo sto je urtikarija bila simetricna ne po obliku vec po mjestu Ako je na rukama obavezno na obje ili koljenima I na licu je bila simetricna ako je jedno uho crveno ili dio lica i druga je strana----Sad se meni ponekd javjaju manje urtikarije ili neka crvenila po rukama uvjek vanjsi dio lakta do prstiju ili mi lice bridi svrbi cak i usne i desava mi se da mi cesto gore usi jedno ili oba Dodje prodje ...Posto se plasim sad alergijske reakcije sve ove senzacije prepisujem alergiji...Sad ne znam da li ima neke veze ali u menopauzi sam pa mi nije jasno to sa usima i licem moze od alergije ili ipak od valunga menopauze Hvala vam puno......

Darko Richter, dr. med.

Može to biti i od valunga (brućina u uškama), ali, jeste li napravili alergološku obradu?

kruno12345

Radila sam alergo test iz krvi na neke lijekove i oni su ok i prije 2 godine na hranu ali tad isto nije nadjeno nista konkretno Bila sam jutros kod moje dr dermatologa izvadila je krv na Rast Ne znam tacno sve moram cekati do ponedjeljka i napravila mi terminza alergo test na ruci ali za hranu.Dr je htjela odmah da uradi test ali sestre nisu imale vremena tek 02.03 ...Ne znam koliko su se nalazi za 2 godine mogli promjeniti u vez alergija..Dobila sam uputnicu za internistu u vezi testa za stitnjacu, ,laktozu, i fruktozu..... Hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Ma, ako ste alergološki negativni, prije 2 godine, bit ćete i sada, osobito to vrijedi za hrnau. Uzalu se tu traga. Imate kroničnu autoimunu urtilariju i to je to. Neka vas pogleda internist reumatolog/imunolog.

kruno12345

Hvala vam puno .nemate pojma koliko znace vasi odgovori...U ponedjeljak mi dolaze nalazi RAST iz krvi sto su vadili i radit ce testove u nosu jer su nasli da imam alergiju na grinje jos davno prije Nece niko da me salje imunolouI dalje tvrde da sam alergicna na nesto sto unosim u organizam To su rijeci od dr.Ja sam otisla svom dr u nadi da mi on da uputnicu On je samo rekao Ja cu pogledati sitnjacu i uradio ultrazvuk i kaze nije od toga Ipak na kraju je prisatao da mi da uputnicu Tek kad stignu nalaz i poslije tog alergo testa sto ce u ponedjeljak raditi u nosu.....Hvala vam puno na savjetima I jos jednm se izvinjavam sto sam dosadna

Darko Richter, dr. med.

Koničn aurtikarija dosa često ide s nekim promjenama ptitanjače, koje se ne vide izvana, niti na ultrazvuku, ali se pokaući u ovdi autoantitijela na štitnjaču. I to je koalertalni dokaz kronične autoimune urtikarije.

kruno12345

Kao i uvjek bili ste u pravu Stigao mi je nalaz alergotesta iz krvi pa cu ga prepisati
IgE gesamt 6.0 kU/l bis 1000

(RAST)
Alpha-Lactalb. Bos d4 IgE 0 CAP-KL: 0.10 kU/l
Beta-Lactogl. Bos d5 IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Gliadin IgE 0 CAP KL 0.10 kU/l
Guarkern (E 412) IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Kasein Bos d8 IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Milch gekocht IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Milcheiweiß IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l
Weizenmehl IgE 0 CAP-KL 0.10 kU/l

Spezifisches IgE

CODE ALLERGEN lU/ ml Klasse

FX3 FISCHE 0.22 0,6
FX2 MEHLE 0,17 0,4
FX1 NÜSSE 0,23 0,6
FX9 OBST 1 0,22 0,6
FX10 OBST 2 0,20 0,5
FX5 GEMÜSE 1 0,23 0,6
FX6 GEMÜSE 2 0,18 0,5
FX7 GEMÜSE 3 0,24 0,7
SX1 GEWÜRZE 1 0,30 0,8

Juce sam ovo dobila postom i zakazan termon u martu za alergo test na ruci isto hrana.....Molim vas da ako mozete mi date smjernice kome dalje da se obratim...Zasto iskacu te urtikrije I strah me jer su zadnji put drzale 5 dana svaki dan su mjenjale mjesto i bile su simetricne ruke noge , grudi Nisam imala na stomaku i ledjima na glavi jesam 4 dan takod a su mi usi bile otekle I to sve pod terapijom Hvala vam, jos jednom stvarno ste najbolje

Darko Richter, dr. med.

Te pretrage u martu su zapravo nebiten. Nemate alergije, nego kroničnu urtikariju. Možete još dati pogledati autoatnitijelan na štitnjaču i TSH, te eventualno širu autoimunost putem ANA/ENA pretrage (antinuklearna antitijela).
Kronična urtiakrija moće se ne liječiti, ili liječiti. Živjet ćete jednako dugo. Ako mislite da ćete predugo živjeti i patiti od tih fleka, možet uzeti atnihistaminik na kroničnoj osnovi, i to u najmanje dvostrukoj dnenvoj dozi (ako ster odrasli, to znači najmanej 2 tbl. nekog standardnog antihistmainika, npr, Aeriusa, Alerdina, Dassetle, Escontrala i sl.), i uz to uvesti dijetu bez konzervans ai bez salicilata (tj. aspirina i drugih sličnih lijekova -poput Voltaren,a Ibuprofena, Naproxena, itd.): ne konzerve, ne vakuum, ne tetrapak (osim čistog pasteriziranog mlijeka), ne flaširan pića (niti mineralne vode),, ne obojeno (od sokova, do čajeva u vrećici), ne suhomestnato iz dućana.

kruno12345

HVALA VAM: Meni se i dalje pojavljuju urtike svrbe , zacrveni se pa se povuku,koliko sam sama mogla da primjetim sapuni i kupke mi smetaju ,,,ili se to meni cini .Ako nisu urtike opasne ne bi nista dalje radila...Mozda nekad i samo prodje .Ovo mi se pojavljuje od kada sam u menopauzi, pa mozda i to moze da pokrene...Bila sam kod mog dr sa ovim nalazima i on sam ne zna sta dalje za pretrage ANA I jos neke kaze mora da me salje dalje.On je uradio samo alergotest na ruci za inhalacione , da vidi da li se alergija na grinje pojacala , Ali ovaj put nije pokazalo ni to....Drzim se koliko mogu dijete bez konzervansa,,,100 posto je nemoguce ali stvarno izbjegavama maksimum...I u zadnje vrijeme se najvise pojavljuju na rukama sakama ili na nogama .HVALA VAM DO NEBA

Darko Richter, dr. med.

Na šakama, to znači da nešto dodirujete, neki konzervans ili slično.
Osim dijete bez salicilata i konzervansa, koja uvijek barem malo pomogene, pomažu i antihistaminici, u dvostrukoj do četverostrukoj dozi, redovito dnevno, mjesecima. Tako da počnete s 2 tbl.. za odrasle negko antihistaminka, npr. desloratadina ili levocitirizina.

kruno12345

HVALA VAM; NAJBOLJI STE:::
Otisla sam do svog dr u nadi da cu dobiti tu terapiju, ali dr kaze dok ne uradi alergotest na ruci da ne bi trebala nista piti.Koa da se strpim do 03.03. Mene samo inetresuje da li smijem jesti hranu na koju do sada nisam reaogovala..Moj dr i dalje misli da je od hrane ili nekog lijeka..Urtikarija i dalje iskace oko lakta i do ruka , ili na zgobovima noge..NEKAD JE NEMA DANIMA nekad eto je cim krene noc..DODJE -PRODJE:::meni je bitno da nije opasno...I dale nema konzervih i kuponovne hrane..Nekad nesto zacina mora da prodje zbog ostatka porodice...Dok kuham hranu za sve Hvala vam , stvarno ste najbolji..Steta sto niste blize...Vasi savjeti su neprocjenjive vrijednosti.

Darko Richter, dr. med.

Smijete jesti sve, osim one hrane koja sadrži konzervanse ili jest konzervans, nabrojao sam vam to ranije.