Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

SINGULAIRE JUNIOR

jasa1978

imam kćer od 7 godina koja boluje od alergijske astme. svakodnevno ima terapiju seretideom 100 1x dnevno, i singulaire junior 1x. zanima me koliko duge se smije uzimati singulaire jer nam je liječnik prvobitno rekao da će ga uzimati 6 mjeseci, ali je kasnije produžio terapiju tako da ga uzima već 9-ti mjesec.

Darko Richter, dr. med.

Mogu vam reći samo ovo: postoji mogućnost da se Seretide i Singulair uzimaju zajedno, ali, mogućnost da bih vam ja to tako iskombinirao manje ja eod 1%. Drugim riječima, ako netko uzima Seretide, teško da mu Singulair može značajnije dodatno pomoći.

jasa1978

hvala Vam na brzom odgovoru, možete li mi samo odgovoriti na još jedno pitanje, sad trenutno je kćerka malo prehlađena, kašlje i nos joj je začepljen, povremeno se čuje i lagano svirkanje u plućima, da li da joj sad pojačam dozu seretidea na 2X100 ili predlažete nešto drugo?
hvala

Darko Richter, dr. med.

Doza Seretide-a nije zamišljena da se mijenja u akutnim pogoršanjima. Treba davati Ventolin 2 potiska na Volumatic ili Babyhaler, svakih 4-6 h, ne više od 4 puta u 24 h. Ako se pogorđšava uz Seretide 100, 1×1, onda konačno treba dozu pojačati, ali, treba i vidjeti da li dijete uopće dobro inhalira iz diskusa. To je najčešći razlog slabe kontrole: ne inhalira redovito, ili ne zna dobro inhalirati. A zbog toga ne treba dodavati druge lijekove, već korigirati ono što nije bilo dobro s postojećima.

jasa1978

tri mjeseca je uzimala seretide 2X100 i bila je dobro, liječnik je smanjio dozu na 1X100 i sve je bilo ok 2 mjeseca dok se nije prehladila. još uvijek stanje nije zabrinjavajuće ali iz prijašnjeg iskustva znam da od običnog kašljucanja dođe do spazma. vi znači predlažete da uvedem inhalacije ventolinom i nastavim seretide 1x dnevno

Darko Richter, dr. med.

Da, to se obično tako radi. A na kontroli treba jasno reći da je bilo pogoršanje.
Ali, treba biti siguran da ima spazam. Ako ga nema, nema mjesta niti Ventolinu. Ventolin nema nikakvo značajnije preventivno djelovanje.