Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Testiranje

Artur18

Poštovani dr Rihter molim Vas mišljenje o testiranju preko krvi u poliklinici Analiza? Nude testiranje na 288 alergena . Da li će nam se njihovi nalazi uzeti u obzir konkretno u Vašoj ambulanti? Lijepi pozdrav

Artur18

Ispričavam se, dr Richter

Darko Richter, dr. med.

Ne treba mu od prve 288 alergena. Za početak treba 5 ili 6 standardnih alergena, i ništa više. Sve što je više od toga, uzet će se u obzir, sve do broja 288, ali, to će morati uzeti u obzir oni, koji su tu pretragu od prve indicirali. Oni valjda znaju što hoće.

puga

Postovani, informacija o Bronhitis.ob. Srdacno

Darko Richter, dr. med.

Što je pisac htio reći?

tina5512

Poštovani, moj sin koji ima 4 godine ima neobican, lagani svrab na licu i svrbez nosa koji traje mjesec i pol. Prije svraba koristio je antibiotike sumamed i klavocin zbog bronhitisa. Pregledom dermatologa uoceni su tek jedva vidljivi ekcemi na obrazu i rubovima uški. Povremeno se zali na bol u trbuhu u regiji pupka. Predlozeno je testiranje stolice na parazite i perianalni otisak, ukupni imunoglobulin E te prick testovi za alergije. S obzirom da imunoglobulin E iznosi 8, te da je nalaz stolice i otiska uredan molim Vaše misljenje ima li smisla raditi PRICK testove? Odnosno, zanima me moze li alergija postojati bez povisenog imunoglobulina? Ne bi htjela dijete podvrgavati invanzivnim pretragama ako nema potrebe, zato molim Vase misljenje. Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Niski IgE ne isključuje alergiju, a visoki je ne potvrđuje, osim što je visoki IgE indikativan da bi se doista mogla naći alergija u djeteta starijeg do 12 mjeseci.
Alergija, ako je vaš sin i ima, neća nikamo pobjeći, a niti ćete je vi ili bilo tko drugi moći otjerati ako je tu.
S ukupnim IgE od svega 8 KU/L, ja bih za sda zaklopio tu stranicu bez daljnjih kopanja.