Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma

dodo_4

zanima me dali je klimatoterapija korisna i kod odraslih pacijenata ili samo kod djece.
hvala

Darko Richter, dr. med.

Kod svih.

dodo_4

ovo su moji zadnji nalazi, imam 33 god, astmu imam od ranog djetinjstva, trenutno sam na terapiji tafen novolizer 2x200

VC 4,32 3,82 112
FVC 4,60 3,76 116
FEV 1 3,60 3,27 109
FEV 1%VC 81,8 83,0 98,5
PEF 6,25 7,22 86,5
MEF 50 3,57 4,50 79,3
MEF 25 2,01 2,08 96,4
MMEF 25/75 3,26 3,94 82,7

Pulmolog traži nastavak iste terapije. Ja već duže vrijeme nemam smetnje, dali mislite da bi se mogla smanjiti terapija s obzirom na ovaj zadnji nalaz?
hvala

Darko Richter, dr. med.

U spirometriji ipak imate blagu naznaku opstrukcie, u nalazu MEF50.
Vi jmožete probati uzeti samo 1×200 Tafen Novolizer-a dnevno, ali, ali bi se smetnje vratile, ili spirometrija malo pogoršala, preporučujem vam povratak na normalnu dozu 2×200. Promjene kod mijenjanja terapije možete očekivati kroz 3-6 tjedana.

dodo_4

zanima me dali smijem roniti s bocama iako imam astmu

Darko Richter, dr. med.

Ne.

VILENJAK

Moje dete ima 4 godine i alergije na mleko,jaje,brasno,kikiriki,polen korova ,trava,i drveca.Sisao je do prve godine kada sam bila na djeti tj ,nisam jela sve na sta je on alergican.Sa godinu dana prelayi na sojino mleko(na nju nije alergican).Od rodjenja ima ekcem koji skoro nikada ne prolazi do kraja.Ekcem je na specificnim mestima,kolena.zglobovi a cesto i lice.Do prve godine je vrlo cesto imao potrebe za lekovima tipa spalmotil,aloprol...ali ne po savetu pulmologa neko pedijatra jel tada jos nismo bili upuceni pulmologu.Oko 18 meseca dobija tezak napad i odlazimo u bolnicu gde mu pulmolog uvodi inhalacije Pulmikortom.Inhalirao se 4 meseca.Prvi mesec pulmokort respula od 100 je deljena u dve doze ujutru i uvece,zatim sledecia dva meseca samo uvece pola respule da bi 4 mesec jednu respulu delio na 4 dela.Posle tih anhalacija je kratko vreme bio dobro ali se brzo napadi vracaju.Pocinje da prokasljava i zamara se pri trcanju pa mu doktorka uvodi Singular.Koristi ga 3 meseca pa posle krace pauze jos 3 meseca.Napadi se i dalje ponavljaju nekad blazi ali vrlo cesto i tezi,U novembru 2009 godine ponovo odlazimo u bolnicu zbog vrlo teskog napada.Tamo dobija ponovo terapiju Pulmikorta po istoj semi kao i ranije .Nema gusenja za vreme terapije ali po samom prestanku odma ponovo se stanje pogorsava.Cim izadje napolje krece da kaslje i prosto se gusi tako da sam prinudjena da mu dam pumpici centolina da bi dosao do daha.U kuci je stanje bolje ali boravak napolju i jako kratko odma dovodi do otezanog disanja.Sad doktorka predlaze da se ponovo vrati Pulmikort.Ja se palsim i pitam se da li je sva ta terapija dobra .Napomenucu da i moj muz ima alergije na polen a i moja sestra od detinstva ima astmu i alergije.

Darko Richter, dr. med.

Dijete ima trajnu (kroničnu) alergijsku astmu, i potrebna mu je trajna (kronična) terapija.
Sami ste to vidjeli: Pulmicort djeluje dok se daje, čim se prestane, smetnje se vrate.
Potrebno je djetetu dati inhalacijski kortokosteroid: ne znam koje imate i pod kojim tvorničkim (zaštićenim) imenom, no vjerujem da će vašim doktorima biti poznat Flixotide (flutikazon), pa vam preporučujem: Flixotide 50, inhaler (pumpica), 2×2 potiska na Babyhlaer. Babyhlaer je pomagalo za inhaliranje, jer, dijete iz pumpice ne može dobro udahnuti lijek. Bez Babyhalera ili slične naprave (npr. Aerochamber), NEMA TEORIJE da lijek dospije u pluća i djeluje.
Osim Flixotide, u prvo vrijeme, tj. 1-3 mj., dao bih i Singulair Mini, 1 vrećicu dnevno, a kasnije pokušao to povući, i vidjeti a li sve ostaje dobro, i, ako da, osaviti samo Flixotide. Po potrebi, ako ipak dobije gušenej ili suhi kašalj uz svu ovu terapiju, dati taj čas Ventolin, inhaler (pumpica), 2 potiska na Babyhaler, a što se može ponavljati svakih 4-6 h (ne češće) dok smetnje traju.
Pulmicort je super lijek, jedino nije točna ona doza od "100", već se radi o respulama od 0,25, 0,5 ili 2 mg/2 ml. Inače, pulmicorte nije ništa drugo nego inhalacijski kortikosteroid prilagođen inhaliranju na električni inhalator, a ima ga i u pumpicama ili mikroniziranom prašku (poznatiji kod nas kao Tafen, no mogu ga uzimati samo veća djeca i odrasli, zbog posebne tehnika inhaliranja).

katarinagrg

Djete ima 12 god. astmu koja je usljedila prošle godine, kad su ujedno počeli i problemi sa gastritisom, dobio je controloc tablete. Inace od 2 god. života ima bronhialnu alergiju, sad je na singularu i usljed terapije ćesto ima napadaje. Idemo svaki mjesec na spirometriju i kontrolu njegovi nalazi od 5 mj (FVC 88.2, FEV1 98.3 PEF 93), u 6 mjesecu (FVC 89.0, FEV1 87.1, PEF 99.0) spremam se uzeti kućni inhalator zanima me koji trebam ultrazvucni ili kompresorski?

Darko Richter, dr. med.

Ne ultrazvučni, već kompresorski.
Međutim, nije dobrokontroliran, ili vam nije jasno što je to dobra kontrola.
Djetetu od 12 g. ne treba nikakav inhalator. Postoje pumpice, diskusu, turbuhaleri i sila inih naprava i napravica za inhalacije, koje su puno bolje od inhalatora.
Tko vas liječi?

katarinagrg

Njegova ljecnica je Katica Gabrić, klinički bolnički centar Split. Gledam nalaze od 5 mjeseca tu pise da ima rhinitis atopica uz naravno astmu, svaki put pise nest druga, prije dva dana opet smo proveli na hitnoj, dobio inekciju.kontrola nam je 28.07, bas me zanima kako ce sad spirometriju napuhati. Kazete da nije dobro kontroliran dajte pojasnite mi to, kucu stalno cistim soba mu je prazna nema tapeta nema niceg sto bi grinje zadrzavalao iako mi je jasno da ih se nemoze potpuno iskontrolirati.
Toliko sam provela na ovom forumu citajuci da mi se cini da sam dobila vece koristi od vas sta se tice svakakvih informacija neg od te njegove ljecnice..Veoma sam vam zahvalna na svakom vasem slovuhappy

Darko Richter, dr. med.

Znači ima alergijsku astmu i alergijski rinitis.
Sad ej pitanje na što je alergičan. Badava vi čistite stan,ako je aelrgičan na, npr., peludi.
Međutim, vidim da mu je spirometrija uredna, što ukazuje da je astma, iako trajna, ipak blaga.
Za terapiju bih mu dao inhalacijski kortiksoteroid, npr. Flixotide 125, inhaler (pumpica) 2×2 potiska na Volumatic, i to stalno, svaki dan, kroz mjesece, a možda i godine. doza može biti i manja, ako se pokaže da je i na manjoj dozi dobro, a to u njegovom slučaju znači da nema napada, odlazaka na Hitnu, injekcija. Flixotide postoji i kao diskus, iz kojeg se inhalira mikronizirani prašak, pa bi onda mogao uzeti Flixotide 100, diskus, 2×2 udaha.
No, i s pumpicom, i s diskusom BITNO JE DA ZNA DOBRO INHALIRATI ... inače je sve badava, odnosno, isto kao da ne uzima terapiju. I zato ima napade. singulari mu je očito preslab, ili niti njega ne uzima kako treba, a "kako treba" to znači svaki dan, stalno, mjesecima, baš kao i Flixotide.

katarinagrg

Poštovanje
Prije par dana smo uradili spirometriju kaze ovako Spirometrija ukazuje na obs.smetnje.Terapija: Seritide discus 1-0-1 i ventolin spray po potrebi....
prvo nije napisala koju jacinu ljeka iako mi djete tvrdi da je upamtilo najmanju dozu, posto nije bilo u ljekarni odmah, narucila sam , predigla sam ljek sutra i dobila sam seritide 50 (INHALER) , ocito greska, sad me zanima u cemu je razlika izmedju inhalera i discusa??? ja cu naravno uzeti novu uputnicu i predignuti discus..a k'vragu zbilja nemam srece s nicim naprosto me nervira sav nemar pocevsi od doktorice opce prakse pa sve do pulomologa..nikako na zelenu granu, doktorirat cu na njihovim greskamahappy

Darko Richter, dr. med.

Ako je propisala Seretide diskus, onda je to diskus, a ne inhaler.
I ako nije napisala koja jačina, podrazumijeva se da je najmanja, dakle, Seretide 100, disuks, 2×1.
Razlika inhalera i diskusa naznačena vam je u mojem prethodnom odgovoru.
Nalaz spirometrije niste dobro prenijeli, p a nemam blagog pojma što je pisac htio reći.

katarinagrg

Svejedno zahvaljujem...
Ni pisac nema blage veze, kad svi koji su strucniji od mene zafrknu...da ja nisam provjerila u doktoricinom nalazu da pise discus mali bi se sada inhalirao, a to nebi bila moja greska. Daklem discus sam predigla i sve je ok...toliko od pisca

Darko Richter, dr. med.

Što se tiče astme i bronha, njima je skoro pa svejedno da li se radi o diskusu ili inhaleru (pumpici).
Međutim, meni je neshvatljivo da vama ta razlika nije jasna. Naime, kada vam netko propisuje jedan lijek, koji možete uzeti na dva načina, onda vam mora biti jasno na koji se način uzima jedan oblik, a na koji drugi oblik lijeka. Jer, ako pumpicu špricate po sobi, ili pod pazuh, ili u usta, ništa od liječenja bronha. Isto tako, ako se prah iz diskusa prosipa podu, ili ostaje na jeziku, itd., od liječenja astme opet ništa.
Dakle, vaš liječnik, bilo onaj subspecijalist, bilo onaj u primarnoj zaštiti, a zapravo, to bi trebao učiniti ljekarnik koji vam izdaje lijek, mora vam znati pokazati kako se lijek iz diskusa točno udiše.

boza

dali je ovaj nalaz uredan kod djeteta 8 g i 21 kg.. i ventolinski test negativan ?
fvc 93% nakon vent. -3%
fev1 92% + 10%
pef 84% - 8%
mef 50 75% + 55%.

prije toga mjesec prije ;

fev 1 94,7
pef 61%
mef 50 55 %
mef 25 65 %

Darko Richter, dr. med.

Nije normalan, ali nije normalno niti to da Ventolinski test nije učinjen kod prve spirometrije. Tada bi, vrlo vjerojatno, bio jasnije pozitivan, a i sada je, zapravo pozitivan, iako formalno ne.

boza

a sto je nenormalno u nalazu , jeli to opstruktivni bronhitis i u prvom i u drugom nalazu ?
da, nazalost nije radjen ventolinski test prvi puta. a zasto je formalno negativan u drugom , da li je i na tom zadnjem nalazu kada je radjen vent. test nalaz pokazo opstrukcije ?

Darko Richter, dr. med.

Ima opstrukciju. No, ne volim komentirati spirometriju ako ne vidim i krivulju protok/volumen, a najbolje je da gledam samo dijete dok je izvodi.
Tako da vam je najbolje da prestanete pilati po tom nalazu. Vi o nalazima nikada nećete znati ništa bitno i korisno. Oni se ne radi niti radi pacijenta, a još manje roditelja. Nalazi se radi radi liječnika, da bi on/ona mogao postaviti dijagnozu i dati terapiju i prognozu. Vas zanima dijagnoza i terapija koju vam je liječnik, koji je ordinirao spirometriju, na kraju dao. To je sve, i najbolje vam je da se ne petljate u bilo kaoje nalaze.
Uvijek ponavljam da se medicina jako dugo studira: 6 g. studija + 1g. staža + 4 g. specijalizacije + 2 g. subspecijalizacije + obnova licence svakih 5 godina. I nakon toga, odnosno tijekom toga, treba imati dosta prakse. I sada vama pada na pamet da se poigravate nekim nalazom, a nemate pojma, o pojmu, i uvijek me strah odgovarati na takva pitanja, jer, nakon 8 godina na ovom forumu, vidim da ljudi, čitajući neke ranije odgovore, izvlače posve krive zaključke. Što se mene tiče, odgovor je uvijek individualan, i ograničen uvjetima korištenja napisanim u dnu stranice, ali me ipak iznenađuje to uporno pogrešno tumačenje svega i svačega što čovjek napiše. I to uvijek obrnuto od onoga što je rečeno.