Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma i kontracepcijske pilule

sweet_ginger

Dobar dan
Zanimaje me Vasa saznanja, da li kontracepcijske pilule mogu utjecati na astmu?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Kako mislite "Utjecati na astmu"? Na astmu u osobe koja je ima i liječi, ima i ne liječi,, na nastanak astme u osobe koja je nema, ali ima neke rizike da je dobije, itd?
No, ako je pitanje o tome da imate astmu i pijete kontraceptive, odgovor je da kontraceptivi u principu nemaju neki veliki utjecaj na astmu. Izuzetak su žene koje osjećaju premenstrualne astmatske smetnje, i kod njih uzimanje kontraceptiva može prouzročiti do ponavljanje astmatskog napada, otprilike kao i tijekom prirodnog ciklusa. To je dosta rijetko, koliko ja znam, a ako se astma liječi kako treba, ne bi trebali biti niti rijetko, već uopće nepoznato.