Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma i trudnoća

Mely123

Poštovani,

u 18 tjednu trudnoće sam.Za sad uredne.
Od lijekova uzimam samo euthyrox za štitnjaču.
Pošto se bliži proljeće,a ja u tom periodu imam blage napadaje astme,kada nemogu udahnuti kako treba,zanima me dali mogu tada koristiti sprej salbutamol(ventolin) koji sam do sada koristila?
Mada sam pročitala da on može izazvati neke štetne posljedice kod djeteta,pa radi toga nisam sigurna u njegovu primjenu.
Ako eventualno imate savjet za primjenu nekog drugog spreja koji je sigurniji u trudnoći,molila bih Vas da mi napišete naziv istoga.

Unaprijed hvala na odgovoru
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Možete na kroničnoj osnovi uzeti budesonid (Pulmicort, Tafen ili slično). Dosta vam ja 100 ii 200 mcg na dan.
Recite mi, što ste pročitali u svezi salbutamola i čeda?

Mely123

Poštovani,

pročitala sam,da salbutamol treba uzimati samo ako moguća korist za trudnicu nadmašuje moguću opasnost za plod.Spada u skupinu C,te se navode sljedeće mogućnosti-
rascjep nepceta,malformacije,povišen šećer kod ploda.
Mada vjerojatno niti jedan od tih lijekova nije sto posto siguran.
Znači mislite da bih budesonid trebala uzimati svaki dan,bez obzira na pojavu simptoma.
A što u slučaju otežanog disanja,dali da ipak posegnem za salbutamolom ili ne?
Inače sam koristila dva udaha na dan,samo u slučaju otežanog disanja,odmah sam osjetila poboljšanje i nije bilo potrebe za većom dozom.

Lp

Darko Richter, dr. med.

Ventolin (salbutamol) se smije uzimati u trudnoći za olakšanje astmatskih kriza. Time ne olakšavate samo sebi, već i čedu, jer, neostatak kisika u vas smeta i njemu.
Salbutamol može olabaviti trudove, tj. uterine kontrakcije, i može usporiti porođaj, ili produžiti trudnnoću za par dana, ako se uzima svaki čas u vrijeem kada treba nastupiti porod.
Budesonid ima kategoriju B (A je kliničkim pokusima dokazano sigurno, B je opservacijskim studijamo dokazano sigurno, C je anekdotalno sigurno), i smije se uzimati u trudnoći, ako nema drugog izlaza za astmatske smetnje, tj. ako su perzistentne, jake i slično. To ne znači da se mora uzimati od prvog dana začeća, već ako znate u kojoj sezoni očekujete smetnje, tada započinjete.

Mely123

Poštovani,
puno hvala na opsežnom odgovoru.
Držat ću se Vaših savjeta.

Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Koga plaćate kao ginekologa?

Mely123

Poštovani,
živim u inozemstvu.Ovdje mi je ginekolog rekao da mogu koristiti salbutamol tijekom trudnoće,ali sam ja svakako htjela pitati i za drugo mišljenje.

Lp

Darko Richter, dr. med.

Pitanje jest kako i zbog čega ga koristite.
Ako imate dijagnozu astme i povremeno ga zatrebate, možete ga uzimati.