Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma i upala pluća

kristina123

Poštovani,

unazad desetak dana me mučio suhi kašalj na koji se nisam baš previše obazirala, nakon toga sam počela dobivati visoku temperaturu koja je počela sa 37,5°C i znala narasti do 39°C. Otišla sam kod obiteljskog liječnika koji je rekao da se na plućima ništa ne čuje ali me je zbog moje astme poslao da odem na krvne pretrage (L i CRP) Leukociti su bili normalni ali je CRP pokazao 33,7. Doktor je rekao da ima ljudi kojima je CRP 100 tako da se ne trebam brinuti radi visine mog CRP-a. Propisao mi je sumamed i dijagnosticirao upalu pluća. Rekao je da nema potrebe da idem slikati pluća, da ćemo to obaviti tek ako mi se stanje ne poboljša.

Već nakon prvog sumameda meni je bilo bolje, temperatura je pala ali i ja dalje osjećam bolove u plućima kad kašljem. Također pijem i Prospan za iskašljavanje. Danas trebam popiti treći sumamed pa me zanima koliko je vremenski potrebno da simptomi upale pluća prođu. Dali se u ovom slučaju uopće i radi o upali pluća? Od rođenja imam kronični oblik astme i terapija koju svakodnevno uzimam je Symbicort. Mene zanima što bi bilo najbolje poduzeti ako mi kašalj ne prođe jer mi je tako svaki put. Kada god me uhvati neki kašalj, ne mogu ga se riješiti nekoliko tjedana. Imam 21 godinu.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Kašlja ćete se riješiti strpljenjem i odustajanjem od upornog liječenja kašlja. Kašalj će proći, zajendo s infektom, ali, ako budete stalno davali nešto "za" kašalj, onda ćete ga i imati.
Da li jest ili nije upala pluća, što je to važno? Ako hoćete točno znati, morate učiniti RTG pluća. Nalaz može biti da nemate, ili imate upalu pluća. I terapija je opet ista, Sumamed.
Ne znam što vam se žuri, pa niti 48 h niste na terapiji. Mirujte u krevetu, nastavite antiastmatskom terapijom, i manite se Prospana. Radije topli čaj.

kristina123

Hvala vam na brzom odgovoru. Nisam ni mislila da ću se nekim čudom izlječit za 48h već samo pitam što ako se ne riješim kašlja. Nećemo više govoriti što ako ovo ili što ako ono. Radije ću pričekati. Ipak hvala na savjetu.

Lijepi pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Što ako se ne riješite kašlja? Pitanje je sad. Onda ćete kašljati, i kašljati ... , i tek tada ćete se javiti (svojem liječniku, na forum, itd.).

natica-hrvatica

da li se astma može izliječiti prirodnim putem??? (npr. nekakvi medovi za astmu,bronhitis i k tome slično)

Darko Richter, dr. med.

Ne može se ni neprirodnim, a kamo li prirodnim. Da se može prirodnim putem izliječiti, ne bi je niti bilo.

Tinkic

Dobar dan, evo javljam se na ovaj portal prvi puta. Moj sin ima 11 godina i od 4. godine ima alergiju na pelud ljeske i breze. Njegova dokktorica koja ga vodi vec godinama na Srebrnjaku (dijagnoza je alergijska astma) mu je jucer ordinirala Flixotide 125 - 1 potisak ujutro i 1 potisak navecer, Singulair junior navecer i prema potrebi Ventolin. Isto tako u doba cvjetanja ujutro jednu zlicicu Aeriusa. Zanime me kako djeluje Aerius (to nam je prvi put da je propisan) i da li udisajni kortikosteroidi imaju bilo kakve stetne posljedice na organizam ako se uzimaju duze vrijeme (nekoliko mjeseci u godini kroz par godina). S postovanjem i unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Čini mi se da sam ranije ujutro već bio odgovorio, no ne znam zašto odgovor ne prolazi, pa ponavljam otprilike što sam tamo napisao:
Aerius je antihistaminik, baš kao i Claritine ili Rinolan. Inhibira djelovanje histamina, dobar je za urtikariju i alergijsku hunjavicu.
Inhaalcijski kortikosteroidi u ovoj dozi (250 mcg dnevno) nemaju kliničkih nuspojava. Nuspojave su moguće ako se u kroničnoj terapiji daje 1000 mcg i više inhaalcijskog kortikosteroida. No, ipak, kortikosteroidi i u malim dozama imaju određeni učinak na hormone nadbubrežne žlijezde, koji ostanu, doduše, normalni, ali u donjem rasponu te normale. To je laboratorijski mjerljivo, iako nisu opisane kliničke nuspojave.
Ja bih djetetu dao Flixotide 125, 2×1 potisak na Babyhaler + Singualir Mini, granule, 1 vrećicu dnevno.
Treba znati dobro inhalirati.

Tinkic

Hvala dr. Richter na odgovoru, nazalost njemu se kasalj koji ima trenutacno vec 10 - tak dana nikako da smiri, isli smo pedijatrici 3 puta i 2 puta na Srebrnjak, jednom na hitnu, drugi put u redovnu ambulantu njegove dr. Svi koji su ga preslusali su rekli da je s plucima se O.K. Nalaz spirometrije uredan, feno uredan, krvna slika ok.(Alergeni peludi jos niti nisu u zraku) Flixotide, Ventolin, nista nije pomoglo, inhalacija solu medrol pomogla samo na kratko. Danas njegova pedijatrica dala injekciju dexametazona i malo se smirio kasalj. Mi smo redovno na Flixotidu 2x1 i Singulair junior - navecer. Zanima me zasto ste preporucili Singulair mini, a ne Singulair junior (sin ima 11 godina). Molim vas da mi odgovorite koliko dugo bi njekcija dexametazona mogla trajati i da li treba na te injekcije ici svaki dan dok se kasalj ne smiri. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Mislio sam da ima 5,5 godina, zato sam rekao Singulair Mini.
Nakon svega, čini mi se da je zdrav, i da mu ne treba nikakav lijek, možda jedan Prozac majci.

majdica

Postovani,

Pre nedelju dana se otprilike zavrsila virusna upalagrla mog deteta a ja sam za sve to vreme osecala neke blage simptome tj. radovala se da nisam primila virus. Uporedo sam se jako premorila pripremajuci kucno slavlje, te sam pre dva dana citavu noc odjednom provela u groznici, slabosti celog tela, sa temperaturom koja nije isla iznad 38, a osecala sam uglavom bol u nosu i grlu. Uzimala sam kucne preparate,sisala pantenol i tantum verde. Uzimala sam svoju uobiczjeno terapijuza astu / Simbicort. Singular i ksizal za alergije. Posle tog jutra u groznici (juce)sam ustala sa jakim iskasljavanjem i iz nosa nekog gustog sekretaili cega vec koji je sad vec prerastao u nesto narandzastosa krvlju, a tada je bio tamno zelenkast do zuckast. U Domu zdravlja mi je juce ujutru doktorka opste prakse dijagnostikovala prvu fazu upale pluca, te ko nstatovala da je levo krilo skroz upaljeno, a desno za sada jak bronhitis. Dala mi je kao terapiju Panklav, rinofluimucil za nos i imunoaktiv sumece tablete. Imam zakazano kod pulmologa tek za mesec dana, a sama sam sa malim detetom kod kuce. Da li mislite da treba hitno da odem kod pulmogloga i da li se slazete sa terapijom koju sam dobila od lekara opste prakse. Da li treba da nastavim sa ksizalom, Singularom i Simbikortom. Jako sam uplasena i sto ne nam da li detetu mogu da prenesem i sta jos od kucnih preparata mogu da primenim, te dajte, molim Vas svoje sugestije. Imam puno poverenja u Vase misljenje.

Darko Richter, dr. med.

Dijete ostavite na miru, a vi nastaviti Symbicort i antibiotik (Panklav). Samo provjerite da Pnaklav uzimate u najvećoj dopuštenoj dozi za dobi i tjelesnu težinu. Bolje malo više, nego malo manje. Možete uzimati i ekspektorans (rinofluimucil), a Xyzal, Immunoactive i sve razne kućne lijekove ostavite duboko po strani. Većini pacijenata godi kada im se kaže da miruju u krevetu, iako to neće da priznaju. Pa,mirujte.

majdica

Dragi doktore,

Hvala na savetu. Pojacala sam dozu, te umesto na 12 sati uzimam 3 puta na dan posto imam vise od 40kg, mada sam ispod 50 kako za tu dozu pise na leku. Vise ne iskaljavam, nema temperature, ali osecam teskobu u plucima, bolove i slicno. Iskasljaj je sve vise nalik uobicajenom kad mi se pogorsava astma. Uskoro cu na kontrolu kod pulmologa,a trudimse da odmaram kolko mi situacija dozvoljava buduci da imam dete od 2 i po goine koje nema ko da cuva. Hvala vam puno na savetima.

Darko Richter, dr. med.

Bit će dobro. Možete povisivati i Symbicort, na 2×2 ili 2×3, pa čak i 2×4 udaha. Zavisi koliko ga i koje jačine uzimate sada.

majdica

Hvala doktore. Povecavala sam i Simbicort 160, po Vasem savetu. Nos mi je danima krvario, pa onda preslo u neku braon boju. Ispirala sam fizioloskim rastvorom i nabavila Nasonex koji obicno u ovo vreme uzimam. Ipak, od juce sam usred dana dobila teske bolove u nogama u povratku s posla, a prethodna dva dana sam probdela uz kasalj stalni. Juce dobijem temperaturu visoku i imam je i od jutros, ali ne mnogo visoku 38.3-6. Tesim se da je virus i uzimam Brufen za skidanje temperature, cajeve i supe. Nadam se da ovo nema veze s plucima. U petak imam kod pulmologa kontrolu, pa sam mislila da nekako izdrzavam do tada. Jedino sam u nedoumici dal treba da uzimam ksizal i Nasonex dok ovo traje?

Darko Richter, dr. med.

Meni izgleda kao gripa, pa je najvažnije da ležite, pijete puno tekućine, limuna, aspirina po potrebi.

mamajaja

Poštovani dr Richter,
molila bih Vas za mišljenje - naime s obzirom da sam se tijekom bolesti našla u dva različita grada, posjetila sam i dva različita pulmologa pa sam pomalo izgubljena u svim ovim nalazima i mišljenjima. Šaljem vam dole iscrpan izvještaj, ispričavam se na dužini!

Imam 36 godina. Tijekom proljeća 2014. sam nakon svake preboljene respiratorne infekcije još tjednima imala vrlo blage tegobe s disanjem (u ležećem položaju na leđima, zakašljavanje prilikom smijanja, povremeno isprekidani govor). Otišla doktoru, spirometrija uredna, drugi testovi nisu rađeni.
U veljači 2015. prebolila sam jaku respiratornu infekciju – postojala je sumnja na upalu pluća, no RTG je nije potvrdio (pokazao je samo pojačanu prozračnost parenhima pluća u jednom dijelu), pa su simptomi pripisani gripi.
U travnju opet respiratorna infekcija gornjih dišnih puteva koju sam preboljela bez lijekova i na nogama ali mi je iza nje ostao osjećaj da su mi se donji dišni putevi nisu isčistili od sekreta koji se slio odozgo iz sinusa i nosa.
U svibnju počinjem kašljati, tijekom dana suho, a ujutro vlažnije sa povremenim iskašljajem, kašalj je uglavnom nadražajan i neproduktivan ali povremeno uspijem iskašljati zelene grumenčiće sekreta. Cijelo to vrijeme imam i subjektivan osjećaj težine u prsima (ko da mi netko sjedi na njima) i nedostatka zraka. Kronični umor i slabost.
15.05. odlazim pulmologu: pluća – ausk. uredan šum disanja; spirometrija: FVC 112%, FEV1 100%, TIX 78%, PEF 108%, FEF50 89% - u granicama normale.
Alergološko testiranje (prick test): pelud trava 6x6 mm, pelud korova 5x5, perje 4x4, dlaka pasa 4x4, dlaka mačaka 5x5, mlijeko 3x3, brašno 3x3, meso 3x3, riba 3x2.
Dijagnoza: Rhinitis allerg., Bronchitis obstr. i. o.; Th. antihistaminik.
Uzimam Claritine, ali moje tegobe s kašljem i jako otežanim disanjem se nastavljaju.
23.05. odlazim na Hitnu (jer nisam u gradu gdje je moja doktorica): pluća – normalan šum disanja, diskretno produžen ekspirij SaO2 99. Terapija Ventolinom 2 udaha, nakon čega lakše dišem. RTG pluća: na sumacijskoj snimci torakalnih organa parenhim uredne prozračnosti, ošit uredno sveden, fc sinusi slobodni.
Laboratorijski nalaz: Lkc=7.5, Erc=4.43, Hb=126, Seg.neutro.=74.6, Limfo=13.7, Mono=5.4, Eoz=3.2, Bazo=0.1, Neseg.neutro.=3.0, CRP=2.7.
Dijagnoza: Rhinitis allergica.
28.05. stanje mi se pogoršava, temperatura 39,5⁰C, jako loše opće stanje, doktorica opće prakse mi prepisuje Klavocin i mirovanje, nakon 3 dana Klavocina upala se smiruje, opće stanje se znatno poboljšalo, ali ostaje osjećaj otežanog disanja i opće slabosti.
03.06. u Splitu odlazim privatno kod pulmologinje koja utvrđuje: „Nad plućima desno posterobazalno čujni inspiratorni i ekspiratorni bronhalni hropčići.
Spirometrijski nalaz: lakše obstruktivne smetnje ventilacije. Na razini malih bronha pozitivna bronhodilatacija. FVC 4.48=98%Pred, FEV1 3.09=82%Pred, FEV1/FVC 69.0=84%Pred, PEF 6.33=89%Pred, FEF2575 2.04=54%Pred; nakon Ventolina (čekali smo par minuta) slijedi: FVC 4.51=98%Pred, FEV1 3.38=90%Pred, FEV1/FVC 74.9=91%Pred, PEF 6.53=92%Pred, FEF2575 2.81=74%Pred)“.
FeNO Test: NO Exhaled 46.09 ppb, EV (NO Ex) 34.62 ml/sec, VNO Exhale 95.74 nL/min, Press NO 3.49 cmH2O, Washout 0.10 L, Conf. Index 96.83%, Flow Index 95.80%.
Laboratorijski nalaz: Lkc=5.2, Erc=4.31, Hb=122, Neutrofilni granulociti=51.3%, Limfo=37.9% Mono=4.9%, Eoz=3.8%, Bazo=0.5%, CRP=9.7.
Dg: Bronchopneumonia l.d. In sanat., Bronchiectasiae bas. l.d. In obs.; Th. Serevent 25 Inhaler, Klavocin bid, Bisolvon.
12.06. po povratku u Zadar ponovo radim testove plućne funkcije (za koje sam naručena već prije mjesec dana): FeNO 63 ppb, NO nasal 2715 ppb
Spirometrija FVC 4.34=107%Pred, FEV1 3.27=92%, MEF75 4.74= 73.7%Pred, MEF50 2.87=62%; nakon Ventolina (čekali smo 20 minuta): FVC 4.74=116.8%Pred, FEV1 3.17=89.8%Pred, MEF75 4.86=75.6%Pred, MEF50 2.42=52.5%. Napominjem da kod puhanja nakon Ventolinskog testa sestra nikako nije bila zadovoljna izvedbom testa, jer sam samo prvo od tri puhanja uspjela izvesti to kako treba, ne znam može li to imati veze s rezultatima.
Difuzija granična: DLCO SB 80%, kCO 75%, VA 108% TLC-SB 108%, RV%TLC-SBV 100%
Dijagnoza: Asthma i.o. Rhinitis allerg. Sinusitis susp. (doktor nije priznao da je bila upala pluća jer nije bilo potvrđeno RTGom)
Th. Qvar 100 mcg, Ventolin p.p., Tafen nasal p.p. Preporučena kontrola u ORL amb.

Uzimam Qvar već par dana ali još uvijek me bar jednom dnevno muči pritisak u prsima (trudim se udisati kako treba, ali još nemam onaj nastavak za udisanje). Nemam pištanje u prsima. Nikada nisam pušila i nemam pušača u bližoj okolini. Što se tiče moguće alergijske podloge bolesti, napominjem da su oboje roditelja i braće atopičari (majčin otac, brat i ja strašni ekcemi po rukama i nogama, oba brata u djetinjstvu alergijski bronhitisi, otac nazalni polipi). Ne znam ima li veze ali primijetila sam da su mi se ekcemi povukli negdje iza Nove godine, a upravo tako negdje su mi počele značajnije dišne tegobe. Inače, do ove godine tijekom života imala sam 4 upale pluća (1 od tih nije bila definitivno potvrđena RTGom).

Sad sam već u fazi da se iskreno nadam dijagnozi astme a ne nečeg goreg. Pomalo me plaše ove bronhijektazije, i granično nizak rezultat difuzije (za koju sam našla da bi kod astme trebala biti povišena, a da je snižena kod nekih drugih ozbiljnijih stanja (guglala sam, mea culpa i odustala jer se nađe groznih stvari pa bolje da pitam vas).

Unaprijed zahvalna,
Ana

Darko Richter, dr. med.

Makar u dijagnostici (alergološkoj i spirometrijskoj) nedostaje potreben preciznosti, vi nedvojbeno imate alergijsku astmu, i trebate uzeti adekvatno i u adekvantoj dozi inhalacijiski kortiksteroid uz, po potrebi, Ventolin iz pumpice (kada su pumpice u pitanju, onda se UVIJEK mora imati pomagalo, npr. Volumatic).

mamajaja

Doktore,
najljepše hvala na brzom i konkretnom odgovoru.
Još samo jedno pitanje: da li bi po Vama bilo potrebno ići dalje s pretragama vezano uz navedenu sumnju na bronhijektazije (RTG ili CT?)
Pulmologinja je na bronhijektazije posumnjala zbog moje sklonosti upalama pluća, ali tad još nije imala dovoljno osnova za dijagnozu astme.
Je li moguće i da su učestale respiratorne infekcije rezultat astme?
Isprike na dodatnoj gnjavaži,
Ana

Darko Richter, dr. med.

Kod astme se često povlače dijagnoz eupala pluća, a pitanje je nije li to bila samo astma. Zato najprije treba dobro regulirati astmu, pa onda ići dalje ako smetnje i dalj perzistiraju.