Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ASTMA ili????

zanima me je li ovoo astma ili alergija ili sta??

u 12/2011 zbog dugog nadražujućeg kašlja te pritiska u prsima i otežanog disanja slikao sam pluća i nalaz je glasio:
malo je pojačana transparentnost pl. parenhima, djelomično reduciran pl. crtež, a vrlo nježno se mjestimice vidi intersticij.
Emfizemske promjene - KOPB?
U plućnom parenhimu nema infiltrativnih promjena.

nakon toga poslan sam na pregled kod pulmologa na jordanovcu koji je napisao da se najvjerojatnije radi o akutnom respiratornom infektu i prepisao antibiotsku terapiju (Fromlid Uno te pholcodin caps) te me poslao na sljedeće pretrage: Spirometrija,, FENO i RTG toraksa.

nakon obavljenih pretraga nalaz je:

Spirometrija: uredan nalaz
FENO: uredan nalaz
RTG toraksa: Vidi se blaža hiperinflacija pl. aprenhima supradijafragmalno s otvorenim f.c. sinusima, ostalo b.o.

Mišljenje:
Kod pacijenta se prati uredna plućna funkcija, bez radiomorfološkog supstrata na plućima.

savjetuje se obaviti pregled i obradu kardiologa te RTG torakalne kralježnice

na temelju toga mi je moja doktorica dala Telfast tablete i Alvesco (2x2) i rekla da se najvjerojatnije radi o sezonskoj alergiji.

i dalje unatoč terapiji kašljem i teže dišem pa me zanima je li to astma ili kako doktorica kaže sezonska alergija?

p.s. inače sam 175 cm, 70 kg, 38 god - NEPUŠAĆ

Darko Richter, dr. med.

Ne znam zbog čega bi to bila astma, ako su vam na Jordanovcu izravno i neizravno rekli da nije. Još manje mi je jasno zbog čega netko tvrdi da bi posrijedi bila alergija, jer, koliko vidim, uopće vas nisu testirali. Da je njima izgledalo kao alergija, sigurno bi vas obradili u tom pravcu.
Alergija inače nije bolest, već način reagiranja na antigene, koje onda zovemo alergenima, a od čega nastaje bolest: npr. ekcem, astma, urtikarija, alergijska gastroenteropatija, anafilaktički šok, alergijski rinitis, itd.

ivan1974

kao prvo hvala na odgovoru.

pa i meni se cini da je tako, jer nisu nista spominjali u tom pravcu. To je moja doktorica zakljucila na temelju nalaza i mojih tegoba pa mi je dala terapiju kako sam ranije napisao ali ne vidim bas poboljsanje.

i dalje povremeno kasljem i dosta tesko disem (ne uvjek vec koji dan da koji ne)

napravio sam i obradu kod kardiologa - Sve OK osim sto imam WPW ali doktor kaze srce zdravo

ovih dana idem na RTG vratne i torakalne kraljeznice.

nisu jasni ovi simptomi koje i dalje imam!!!

iance imam problema i s vratnom kraljeznicom (nakon pada s motora) pomak na C3-C4

mogu li ti simptomi biti povezani s vratnom ili torakalnom kraljeznicom??

ako ne imate li kakvu ideju sta dalje napraviti???

mozete li objasniti nalaz RTG-a to mi bas nije jasno

Ivan

Darko Richter, dr. med.

Kada je vidim takav RTG nalaz, a da nemam pred očima samu sliku, onda ga, u okviru svih ostalih pretraga, koje su uredne (FeNO, osobito spirometrija), smatram urednim.
A koje vi tegobe imate, to je meni teško reći. One su vaše, a objektivni su nalazi uredni.
Neki kod takve kombinacije odmah pomisle na psihijatriju. No, to ćete vi znati bolje od mene.
Mogao bih vam savjetovati da se učini ergospirometrija, tj. spirometrija i EKG za vrijeme trčanja na pomičnom sagu. Tu bi se možda ipsrpvocirale promjene koje u miru nisu stalno vidljive, a vama pričinjaju smetnje.