Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma ili nešto drugo?

minimality

veliki pozdrav
molio bi vas kao doktora stručno mišljenje oko moga stanja,nisam paničar ali u zadnje vrijeme mi se događa dosta čudnih stvari
pred dvije godine mi je dijagnosticirana astma prvoga stupnja ako se ne varam,od onda redovito idem na preglede i testovi spirometrije su u najboljemu redu,ne pokazuju nikakve naznake astme
nemam kondicije i dosta sam zapušten po pitanju moga sportskog života,tako sam pred mjesec dana po hladnoći doveo svoja pluća u stanje opće isforsiranosti,naime ne imajući kondicie dva sata sam trčao iako nisam mogao disati udahiajući hadan zrak.od tada je sve počelo
nedugo nakon toga sam osjetio bol u lijevom predjelu lopatce koja nije nimalo jenjavala več je jačala,uz povremeni napad kašlja,nakon kojeg bi me "zaškakljalo" u plućima i momentalno ostao bez zraka
Simptomi su jačali,tako da sam osjetio nadraženost cijelog ždrijela i jednjaka nakon par dana,sa jakim intenzivnim škakljanjem u dušniku i spazmom u bronhima,napadi astme su se pojačali do te granice da sam završio na hitnoj tri puta,dobivši synopen injekcije bilo mi je bolje,no to bi trajalo jedan dan
Što se počelo događati,naime nisam ogao izači van na hladno,automatski bi dobio napadaj u obliku škakljanju u dušniku,bronhima nakon kojeg nebi mogao doći do zraka uz jak kašalj.Kod pulmologa sam bio naručen momentalno,pluća su slikana i rađeni su potrebni testovi,svi ali apsolutno svi nalazi su u redu?!?!?dobio sam serotide i singular,koji ni nakon 10 dana djelovanja nisu bili od koristi,jedan dio dana mi je bilo u redu,no čim bi izašao van stanje se pogoršalo,doktorica mi je prepisala simptome na psihičkoj bazi i dala mi alvesco jer serotide nisam dobro podnosio radi osječaja knedle u grlu koju nisam bio u mogučnosti progutati,te se vračala nazad uz osječaj gušenja.....simptomi niti danas nisu bolji,radio sam i otorinolaringološki pregled,gdje mi je doktor radi pojačanog rinitisa dao flixonse uz naznaku da če mi biti bolje
no ono što mene muči jest to što simptomi ni nakon mjesec dana ne slabe,čim izađem malo duže van na hladnije osječam momentalno škkljanje(bronha,dušnika) i tada napad počinje,osječam pritisak u prsima uz spazam,te cijelokupnu nadraženost ždriijela,najgore jest to što ni ventolin ne pomaže

još jedna moja opaska,svaki puta kada me doktorica sluša,pluća ne opazuje nikakav spazam niti sviranje u mojim plućima.doma me rade ludim uz naznaku da izmišljam i da če mi biti bolje,jer simptomi nemogu trajati mjesec dana,a lijekovi ne pomažu?povremeno još imam osječaj knedle u grlu koju teže progutam

možete li mi molim vas dati neki savjet ili preporuku inhalatora,jer ovo je užas,i da li je moguće da je tako jaka prehlada uzrokovala ovakve simptome?zaboravio sam reći da sam bio aktivni pušač 8 godina i da sam po početku ovih simptoma presta pušiti,dakle ne pušim več mjesec dana,inače alergičar sam,na duhanski dim,grinje i prašinu...da li je moguće da se radi o alergijskoj astmi?

hvala na odgovorima

Darko Richter, dr. med.

Vi vrludate, na kraju ne znate niti što imate.
Astma se ili ima, ili nema. Ovako na daljinu mogao bih pogađati da je vrlo vjerojatno imate, ali da nemate pojma o konzistentnoj i korektnoj terapiji. Ne možete imati nikakvu knedlu u grlu od Seretidea, to bi bila nova nuspojava. Vjerojatno ne znate ispravno udisati, a niste mi rekli što udišete: diskus, ili inhaler. Nemoguće je da biste uz trajno i dobro udisani Seretide, bez obzira da li iz diskusa, ili inhalera (ovaj potonji se udiše ISKLJUČIVO preko plastične boce, npr. VOLUMATIC-a), imali stalne smetnje stalnog intenziteta kao da ne uzimate ništa. Dakle, ako je to slučaj, da imate stalne smetnje, unatoč terapiji, onda je jedini zaključak: ne znate tehniku udisanja. Vama treba jedan doktor koji će s vama potrošiti oko 30-45 min i sve vam objasniti i pokazati. Ako hoćete, posjetite me u Poliklinici Alergo-vita, Tomislavov trg 21, Zagreb, uz najavu (www.alergovita.hr).

minimality

jutros sam imao najjači napadaj do sada,povremeno bi mi se vrtilo i bio bih omamljen,kao pred padanje u nesvijest uz naravno nedostatak zraka,netom prije toga sam bio jedno vrijeme u kafiću,zagušljivome(uzrokovano duhanskim dimom),svako toliko sam izlazio da udahnem zrak,uz svaki udisaj bi me bolilo u prsima,točnije po sredini?!?
doktorica opće prakse me je primila preko reda u takvome stanju,pregledala me i poslušala i rekla da nemam razloga za brigu,davši mi uputnicu za kardiologa i gastroenterologa,možete li mi pojasniti o čemu se radi ovdje?
simptomi nisu prestajali ni nakon uporabe ventolina,stanje se sada smirilo

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu biti decidiran, i meni je nejasno. Ako je klinički na plućima sve u redu, dok vi osjećate jake smetnje, onda to dovodi u sumnju vašu astmu, i može biti i štogod drugo, pa obavite pregleda kod drugih subsepcijalista.

minimality

koristio sam sertide diskus,u prahu ako se ne varam(doktorica mi je daval edukaciju pri korištenju,a što se knedle tiče nevjerovatno ali nakon prestanka korištenja seretidea ona je nestala,očito nisam dobro koristio diskus),alvesco je inhaler koji koristim trenutno
naime na momente imam osječaj peckanja u jednjaku tj ždrijelu,uz osječaj dizanja nečega te na momente zaustavljanja uz sam dušnik,osjeaj kao da ču se zagrcnuti,naime ja vam sada samo navodim usputne pojave
naručen sam kod drugih specialista,doktro,tj otorinolaringolog navodi kiselinu iz želuca koja se diše i pritom stvara teškoće,provocira bronhe i time izaziva astmu?mislite li da to može biti jedan od uzroka?
volio bih vas pitati još nešto,da li napadu astme obavezno prethodi plućni spazam,dakle hroptanje i zviždanje ili se napadaj može desiti i bez navedenih predreakcija?

hvala lijepo na odgovorima

Darko Richter, dr. med.

Napadaj jest bronhospazam, to je jedno te isto. A kako se taj bronhospazam očituje i kako ga vi doživljavate, to može varirati.
Gastroezofagealni refluks moće biti uzrokom vaših smetnji, ili uzrokom teže kontroel vaših smetnji unatoč terapijil.
Knedle u grlu morate progutati ako se hoćete liječiti, a ako ne, što onda pitate?