Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma ili nije

boza

moje dijete /7godina, blizanac rodjen u terminuu 39 tj. / ima ucestale bronhoopstrukcije/ 5-6 godisnje u proljece i jesen/, uglavnom od kraja treceg mjeseca do kraja 9 mj, preko zime je ok. cesto se i osipava sitnim osipom oko usta i na pregibima (atopiji sklona koza kaze dermatolog/ .
nalazi na alergijska testiranja negativna na sve inhalacijske koje su testirali, nutritivne i konzervanse. uk. ige 5.

pozitivni su eozinofili u nosu, pozitivan ventolinski test, metakolinski pokazao blagu hiperreaktivnost bronha. na terapiji f 50 2x2 i singulairu j. i tada je dobro kao i kada je bez terapije po zimi.

Darko Richter, dr. med.

Ako je Ventolinski test pozitivan, ima astmu.
Međutim, astma ima najmanje dva do tri fenotipa, pa mi se čini da u tom smislu njegova astma nije detaljnije definirana.
Podaci "blago pozitivan metakolinski test", ili "pozitivan ventolinski test", ili "negativan na sve aeroalergene i nutritivne alergene" itd., meni ne znače puno. Mene zanima: koliko? (koliko je to blago pozitivni metakolinski test, ili koliko je to pozitivan Ventolinski test, ili kojom metodom i koliko su iznosili alergološki nalazi. Jedini podatak je niski uk. IgE (5 kU/L), što alergiju čini malo vjerojatnom. Eozinofili u nosu nemaju puno veze. Vama treba jedna konzultacija. Možete me hvatati još u Poliklinici Alergovita, tomislavom trg 21, do kraja ovog tjedna, ili nakon 9. 8. na Klinici za pedijatriju Rebro, ili Poliklinici Alergovita.

boza

specificni ige 0 za sve na sto je testirano kao i 0 za sve prick testom, histamin 5x5.

spirometrija i ventolinski test
fvc - 1580 1540 103 % vent. 1640 + 4%

fvc1- 1500 1380 109 % ventolin 1640 + 9 %
pef - 2440 3050 80 % vent. 2600 + 7 %
fev 50 - 1520 1840 83 % vent 2030 + 34%

metakolinski test i nalaz je ; blaga hiperreaktivnost bronhija , reagirala znatnim padom fev, na 0,679 metakolina, dobila je ventolin i nakon 20 min je spirometrija bila normalna kao i prije testa.

Darko Richter, dr. med.

Ventolinski je test formalno negativan.
Metakolinski je test doista "blago pozitivan", ali, zapravo, nije astmatski. To se vidi uz druga bronhoopstrukcijska stanja, npr. virusno inducirane bornhoopstrukcije. Za interpretaciju nalaza metakolinskog testa meni bi još trebala težina djeteta.
Najveće je sada pitanje, tko je vidio i čuo te bronhoopstrukcije.

Darko Richter, dr. med.

Naime, ako ima 20 kg, onda je metakolinski test više nego uredan, a ako ima 30o kg, još uvijek je uredan. I u oba slučaja isključuje astmu.