Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Sigurnost inhibitora leukotriena?

Dotepenka

Molim vaš komentar na nedavnu objavu FDA-a o inhibitorima leukotriena:
http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafe...HeathcareProfessionals/ucm165489.htm

Kakvo je mišljenje o sigurnosti ovih lijekova?

Darko Richter, dr. med.

Morate biti malo precizniji, što vas konkretno muči?
Montelukast je jedan od najsigurnijih lijekova, a kada pogledate popis nuspojava, isti je kao i svi drugi 8najmanje 2-3 strane nuspojava i upozorenja). Dakle, što vas muči?

Dotepenka

Sa http://www.healthday.com/Article.asp?AID=628062 :
“The U.S. Food and Drug Administration on Friday requested that the makers of a class of asthma drugs called leukotriene receptor agonists place a "precaution" on the drugs' labeling, warning of the potential for neuropsychiatric events.“
“A spokeswoman for Merck told the AP Friday that the precaution is already included in Singulair's labeling;
it will simply be moved from a section on side effects to a higher section on "precautions“."

Znači li to da je ovom promjenom u uputi o lijeku neuropsihijatrijskim nuspojavama dana veća važnost, da su učestalije nego se mislilo?
Pitam jer imam dijete (3.5 g) koje će još dugo (godinama?) piti montelukast.

Inače, astma je trenutno pod kontrolom, pa je do daljnjeg ukinut Flixotide, a ostavljen Singulair.
Zar nisu prema GINA smjernicama inhalacijski kortikosteroidi a ne inhibitori leukotriena “prva linija liječenja“?

Darko Richter, dr. med.

Znači li to da je ovom promjenom u uputi o lijeku neuropsihijatrijskim nuspojavama dana veća važnost, - DA,
da su učestalije nego se mislilo? - NE.
Pitam jer imam dijete (3.5 g) koje će još dugo (godinama?) piti montelukast. TO JE U REDU, DA ZBOG TOGA PITATE.

Inače, astma je trenutno pod kontrolom, pa je do daljnjeg ukinut Flixotide, a ostavljen Singulair.
Zar nisu prema GINA smjernicama inhalacijski kortikosteroidi a ne inhibitori leukotriena “prva linija liječenja“? KAKO ZA KOGA. GINA smjernice ne pačaju se puno u djecu ispod 5 godina. Za to postoje PRACTALL smjernice.
MENE ZANIMA DA LI DIJETE IMA ALERGIJSKU ASTMU, ILI SAMO VIRUSNO INDUCIRANE BRONHOOPSTRUKCIJE. U PRVOM SLUČAJU ĆE IONAKO S VREMENOM PRIJEĆI NA INHALACIJSKI STEROID, A U DRUGOM SLUČAJU STANJE ĆE SE SAMO DO SEBE SMIRITI DO POLASKA U ŠKOLU.

Dotepenka

Astma je alergijska (breza, lijeska, kikiriki, lješnjak, soja).
Flixotide je uveden odmah nakon uspostave dijagnoze, Singulair (koliko pamtim) nakon prve kontrole, Ventolin pp, a od strane ORL povremeno i Nasonex.

Nisam znala za PRACTALL smjernice, u Školi astme spominjale su se GINA, tj. važnost davanja inhalacijskih kortikosteroida i nakon poboljšanja. Zato me zbunilo kad je pred ljeto Flixotide ukinut, a Singulair ostavljen. A zabrinulo kad sam pročitala ovu objavu.
Kod male djece je teže pratiti i simptome i eventualne nuspojave, pogotovo neuropsihijatrijske.

Hvala na ažurnosti.

Darko Richter, dr. med.

Naravno da je neuropsihijatrijske pojave teže pratiti u predškolske djece, ako uopće. Zato si sami odgovorite na pitanje, a kako su to učinili Amerikanci, i na koga se odnose ta upozoranja.
Ako je djetetu terapija započeta sa flixotide + singulair, i posve mu je dobro, sasvim je logično da se onda terapija smanji. No, ja bih, u slučaju alergijske astme, prvo skinuo singulair, a ostavio Flixotide. No, nije greška niti ovo što je učinjeno. U toj dobi Singulair je katkada efikasniji u kontroli astme od samog Flixotidea.