Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

dijagnoza

martinaz

Poštovani doktore,
ovo je moja povijest bolesti i dijagnoza:
1. dg: KOPB gr 1
- postavljena 2007. kada me liječnik opće prakse zbog bronhopstrukcije uputio kod pulmologa (spirometrija: opstruktivne smetnje ventil. blagog stupnja, ventolin test pozitivan, pluća: bronhitični šumovi uz otežali ekspirij; rtg pluća uredan); th: Serevent 2x1udah, Ventolin pp.
2. dg: Asthma bronchale in obs, KOPB in obs
- iz 2009., nakon što mi se stanje pogoršalo, th: Symbicort 2x1, koji sam koristila do 2011.
3. dg: J 40 i J 45
- 2011. obavila test metakolinom ("Nakon inhalacije 4,0 mg/ml Metakolina dolazi do promjene: FEV1 - 33%, FEF50 -48%, FEF75 - 51%, Raw + 89%"blunk, th: Alvesco - uzimala ga redovno do prije 2 tj. (prvo 2x1, potom 1x1 udah)
4. dg: -
- prije 2 tj.: spirometrija - nalaz uredan, feno: 12,0 ppb, testiranje na inhal. alergene negativno; dr. zaključuje da trebam prekinuti s Alvescom i učiniti RIST pretragu
Deset dana bez th osjećala sam se dobro, zadnja 2 dana osjećam lagani pritisak u dušniku i povremeno kašljucam, ali normalno dišem.
Napominjem da su mi se tijekom proteklih 6 god. pogoršanja uvijek javljala nakon ili tijekom viroze.
Moja pitanja: Može li se na temelju mojih pretraga i činjenice da dva tjedna mogu bez th isključiti astma?
Znači li ovo kašljucanje da ipak trebam Alvesco?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Mnogo toga ovisi o tome koliko imate godina, da li pušite koliko, i kako dugo.
Astma, ne samo da se ne može isključiti, već je slijed opisanih događaja čak čini najvjerojatnijom dijagnozom.

martinaz

Imam 50 godina, nisam pušač i nikada nisam ni bila.
Evo što mi je točno napisano u zadnjem nalazu:
Th: Alvesco prekinuti. Ventolin pp.
Preporučujem učiniti ukupni IgE (RIST).
U slučaju otežanog disanja molim što prije učiniti feno + sporometrija s Ventolin testom te mišljenje o daljnjoj th.
Ukoliko kroz mjesec dana bez th (osim Ventolin pp) bude dobro, učiniti feno + spirometrija te u slučaju urednih nalaza u obzir dolazi bronhoprovokativni test metakolin kloridom.
Nisam spomenula, a vjerojatno sam trebala: dr. koja me pratila od 2007. otišla je u mirovinu prije godinu dana, pa su me prebacili kod njezine kolegice koja je proučila sve moje stare papire i nalaze, poslala me na spirometriju, feno i alerg. testiranje, pogledala te nalaze i onda napisala ovo što sam Vam upravo prepisala.

Darko Richter, dr. med.

Ona očito misli isto što i meni pada na pamet kada čitam vašu priču. Nemate KOPB, a ako imate nešto, to bi mogla biti astma.

martinaz

Hvala!