Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Flixotide 50

maja1969

Poštovani dr. Richter,
moj petogodišnji sin se već četrvrtu godinu liječi na Srebrnjaku zbog astme, alegijskog rinitisa i atopijskog dermatitisa. Također ima dokazane alergije na hranu (kikiriki,orah,lješnjak badem,pistacio i sezam) te na inhalcijske alergene (peludi korova, perje, pljesni, životinjska dlaka i grinje). Trenutno su u terapiji dva lijeka :
Flixotide 50 (1xujutro) i Singulair mini granule (1xnavečer), te eliminacijska dijeta. Ova kombinacija lijekova je uvedena u 11 mjesecu 2008. i od tada nema nikakvih znakova pogoršanja.
Ono što bih Vas ja htjela pitati je Vaše iskustvo sa inhalacijskim kortekosteroidima ( konkretno Floxotide ),
jer se kod mog sina pojavljuje žmirkanje, koje su pulmolog i oftalmolog pripisali korištenju Flixotide-a, nakon
što je prošao komletnu oftalmološku obradu i svi ti pregledi su bili u redu.
Žmirkanje se prvi put pojavilo prije otprilike 1,5 godinu. Sada se opet pojavljuje bez ikakvog pravila, s tim
da se na očima izvana ne vidi ništa neobično (nisu crvene, nisu natečene, ne svrbe).
Molim Vas recite mi Vaše mišljenje o navedenom i da li smatrate da je potrebno ponoviti kontrolu kod oftalmologa ?
Koje su posljedice dugotrajnog korištenja kortikosteroida iz Vašeg iskustva ?

Puno hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Posljedice dugotrajnog korištenja krotikosteroida su teške: atrofija nadrubrežne žlijezde i Addisonova kriza u stresu, dijabetes, atrofija muskulature, sporo zacjeljivanje rana, hipertenzija, ulkus želuca, osteoporoza, zamućenje leće (mrena), strije, akne, katkada i psihotične reakcije, itd.
Posljedica dugotrajnog korištenja Flixotide-a 50 je dobra kontrola astme.
Žmirkanje nije posljedica niti dugorajnog korištenja kortikosteroida, niti Flixotide-a 50, osma ako se, flixotide, npr., na šprica prema očima.