Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Rectodelt ili pulmicort

boza

Dijete -11 g ima povremeno laringitise , tj laringospazme gdje joj se u smijehu dogada da pocne kasljat
I nakon toga nemoze udahnut ni disat , govorit , pocrveni i jedva dode do zraka, to se desava i u naporu ,ali i u snu. Prvo smo mislili da joj se slina zaleti al kako se ponavlja stalno dr smatra da se radi o laringospazmima vjerojatno uslijed povrata kiseline iz zeludca. Nigdje nemozemo obavit 24 h ph metriju, rebro nam je odgovorilo da to ne rade, vinogradska takoder ak ne napravimo prije manometriju a klaiceva isto jer nismo njihovi pacijenti. Srebrnjaku su oba aparata u kvaru trajno.
Dakle dok nam se ddE

Darko Richter, dr. med.

Ne znam zašto je ovo stavljeno pod temu "Rectodelt ili pulmicort".
Zbog čega je toliko bitno da joj se napravi pH-metrija? Nakon pH-metrije djetetu se ili da, ili se ne da inhibitor protonske pumpe, vrsta antacida za želučaniu kiselinu (npr. Nexium, Controloc ili bezbroj sličnih lijekova). A to mu se može dati i bez pH-metrije, i u roku od najviše 2-3 dana vidjeti ima li efekta, ili ne. I to je sve. pH-metrija traje 24 sata, a davanjem lijeka možete maltene drugi dan vidjeti djeluje li, ili ne. Ali, netko, i vi sami, utuvili ste si da dijete treba pretraživati, a ne liječiti.
No, da vas ne pilim previše, iako teško podnosim medicinu kojoj je pretraga važnija od lijeka, reći ću vam ovo: nema tu nikakvog GER-a. Dijete najvjerojatnije ima, ili astmu, ili stridulus (na engl. vocal chord dysfunction), a ni jedno niti drugo ne liječi se kao čir na želucu.

boza

Otisao post u pol recenice.
Ona im dg astme al nema alergije. Na seretide 50 je i komtrolira se na srebrnjaku.

E sad zbog tih spazama za koje sumnjaju da su od povrata kiseline dr misli da se radi o laringo spazmu , pa ja htjedoh pitat jel bi tu pomogao mozda pulmicort il rectodelt? Jer se bojim da se ne ugusi tijekom takvog napada .

Darko Richter, dr. med.

Povrat kiseline ne liječi se dobro niti Rectodeltom, niti Pulmicortom. To se liječi antacidom, npr. Controlocom, Nexiumom, itd.
To probajte, pa ćete se uvjeriti ima li, ili nema GER. Vidjet ćete da ga nema.
Astma bez alergije u djeteta, osobito ženskog, od 11 godina, u kombinaciji s laringospazmom, nije astma, već vjerojatno vocal cord dysfunction (ako slučajno ipak nije GER - postoji mala mogućnost). Pa zato najprije isprobajte antacid, preporučujem jednog od ona dva gore.

boza

Bili smo kod orl , nalaz je slijedeci; injiciran straznji zid zdrijela po tipu lpr.Dr. Smatra da nema potrebe za ph metrijom s obzirom na ovakav jasan nalaz. Za sada smo dobili samo dijetu i gastal po potrebi. K u 12 mj. Moze li to biti jedini uzrok astme ? Da probam sa controlocom ?

Darko Richter, dr. med.

Nema astmu, a nalaz slike "LPR"-a može doista biti rfeluksne geneze, ali može biti i posljedica slijevanja odozgo, iz sinusa, ili određenih naprezanja larinksa kod neispravnog govora, haitubalnog nakašljavanja i sl. Ja bih puno radije kao antacid dao Controloc umjesto Gastala, a to sam vam već i napisao.

boza

Koja doza i koliko dugo ?

Darko Richter, dr. med.

Controloc 20 ili 40 mg jednom dnevno, obično u djece dajemo uvečer, iako to sada nije najbitnija stvar. Uzima se 3-6 mj., ako ima efekta, a taj se vidi za 2-3 dana, ako ne već odmah nakon prve tablete.

boza

Od controloca je odlicno!
Metakolinski test je negativan. Dakle ocito ima ger il lpr. Sto dalje ? Skinut s terapije za astmu ? Jel moguce da su svi problemi iskljucivo od gera/lpr? Moze li povrat koseline izazvat opstrukcije?

boza

dali je ovo pozitivan ventolinski test ?
fvc 2390 2280 85% 2520 + 11%
fev1 2050 2100 102% 2310 +10%
pef 4820 3940 82% 4040 +3%
mef 50 3040 2390 79% 2670 +12 %

IOS : blago povećan otpor (R20 134 %)
kila 27,4 -11 godina.
nalaz pluca: auskultarno oslabljen sum disanja i bronhalni sumovi.

Darko Richter, dr. med.

Uspjeh Controloca govori za to da je posrijedi primarno GER i LPR. Uredni metakolinski test isključuje astmu. Možeete mirno maknuti antiastmatsku terapiju. Controloc se daje najmanje 3-6 mj.

boza

U isto vrijeme je otisnuto drugo pitanje pa ga niste vidjeli. Mozete li prokomentirati i nalaze ventolinskog testa i impulsne oscilometrije.

Darko Richter, dr. med.

Formalno ne.