Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Šest bronhitisa u godinu dana

aladi

Poštovanje!
Naša situacija je ovakva:sin (4)je u godinu dana imao šest bronhitisa.Na terapiji je Flixotide i Singulair mini i po potrebi Aeirus sirup.Inače je alergičan na grinje .Doktorica nas je poslala na pretrage IgG,IgA,IgM, IgE,bris nosa i kloride u znoju.Nalazi su gotovi a budući da tek idući četvrtak idemo na kontrolu, molim vas ako mi možete odgovoriti dali su nalazi u redu.
IgG 11,50
IgA 1,80
IgM 0.90
IgE 685
Bris nosa-brojni neutrofilni granulociti i bakterije,eozinofila,nešto eritrocita,detritus.
Kloridi u znoju 62,0 (napomenaomgdvaga znoja0.1g.

Darko Richter, dr. med.

Nalazi i klinička slika, onoliko koliko ste opisali, govore za alergijsku astmu i cističnu fibrozu. To su dosta teške dijagnoze. Kloride u znoju treba ponoviti, učiniti genomsku analizu u djeteta te va i oca, i ev. druge djece ako ih imate, a alergološke nalaze dopuniti specifičnim IgE na grinju, bjelanjak, kravlje mlijeko i Aspergillus.

aladi

Hvala vam na brzom odgovoru.Za astmu sam pretpostavljala ali s cističnom fibrozom ste me iznenadili.Pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Kloridi u znoju od 62 mmol/L, i to u dobrom ozorku (0,1 mg) su nedvojbeno povišeni. Nalaz treba što prije ponoviti, i, preporučio bih, ako ste u Zagrebu, odnijeti u kutijici stolicu u laboratorij u Klaićevu, da se odredti ELASTAZA u stolici. Snižene vrijednosti potvrđuju dijagnozu cistične fibroze. Zatim bi bilo dobro učiniti genomske pretrage da se vidi i genetička podloga, koja mora bitil, jer to je nasljedna bolest, od oca i od majke dolazi po 1 bolesni gen, i tek tada nastupa boelst.

aladi

Nisam iz Zagreba iz Međimurja sam.Ići ću što prije na kontrolu kod doktorice ,očekujem da će me onda ona i poslati na daljnje pretrage koje ste vi napisali.

Darko Richter, dr. med.

Gdje su rađeni kloridi u znoju?

aladi

Evo danas smo bili kod doktorice i poslala nas je na Šalatu da ponovimo kloride u znoju.Naručeni smo u srijedu ujutro.Tako da dok napravimo ponovni test ,ćemo vidjet što dalje.A kloride u znoju smo radili u Čakovcu u bolnici.

Darko Richter, dr. med.

Javite mi nalaz. Normalno su kloridi <40 mmol/L u znoju. Cistična fibroza bila bi jako ozbiljna bolest.

aladi

Naravno da ću vam javiti. Nadam se da su nalazi gotovui isti dan.

Darko Richter, dr. med.

Jesu, ali ih vam ne kažu, nego, za par dana. Ali, to je stvarlaboratorija i nekog njihovog konfora.

aladi

Evo doktore s radošću vam javljam da je nalaz u redu.Danas sam zvala u Zagreb i rekli su mi da možemo biti mirni jer su kloridi 20,0.Tako da možemo biti mirni.Od srca vam zahvaljujem na svemu.

Darko Richter, dr. med.

Sigurno. Jer, CF je gadna bolest, a astma se vrlo dobro kontrolira, i, osim uzimanja terapije, najčešće ne inkomodira pacijenta, a u purbertetu vrlo često zna se povući.