Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Singulair

olivia

Poštovani dr. Richter!
Majka sam 17-estogodišnje kćeri kojoj je prije 6 mjeseci dijagnosticirana Asthma bronchale allergicum (Laryngotracheitis recidivans Adispositas).
Kašalj je bio povod svih pretraga čiji rezultati glase: screen nutritiva neg.,screen inhalacijski poz.RAST ambrozija 0,69, bris nosa na eozinofile-negativan.RTG PNŠ uredan nalaz,Prick inhalacijski test: livadarka, breza, dlaka, dermatofagoidi =+3mm, kućna prašina, topola,- negativna kontrola -pufer-neg., pozitivna kontrola - Histamin +2mm.
IgE 107 IU/ml. Spirometrija pokazuje blaže opstruktivne smetnje ventilacije na malim dišnim putevima FEV 1 88%, FVC 92%, PEF 85%, FEV1/FVC =100%, ventolin test negativan. Terapija koju tada dobija je: Ventolin a 100 ug 3x1, Panatus 5 dana, Bisolex 10 dana, Telfast tbl. Nasonex sprej.Kašalj ne prestaje i tada je hospitaliziraju, inhaliraju 3x dnevno ventolinom ( od čega nastaju palpitacije iza inhalacija), i tek tada naš liječnik uvodi terapiju Flixotid 125 mg 2x1+ Singulair 10 mg ( nakon 2 mjeseca iscrpljujućeg kašlja i muke). Napominjem da je jedino kašalj taj koji stvara poteškoće i to samo danju, po noći spava , nema kašlja ni buđenja, a hvala Bogu gušila se nije nikada.Stanje joj se bitno popravlja, odlazimo u Crikvenicu na ljetovanje i u Thalasoterapiju, gdje nam liječnik uvodi i Serevent sprej 2x2 uz Flixotide 125 2x2 a ukida SINGULAIR- što naš liječnik smatra" totalnom glupošću".Meni je to sada vrlo zbunjujuće pa molim vaše mišljenje o adekvatnoj terapiji za moje dijete.
Hvala od srca!

Darko Richter, dr. med.

Adekvatna terapija za vešu kćer jest Flixotide 125, 2×1 potisak uzet ispravno na Volumatic. Može posegnuti i za diskusom, Flixotide 100 Diskus, 2×1 udah, koji se udiše izravno, bez Volumatica.