Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Trajanje kašlja

Anjetka

Poštovani,

Dakle, dijete 4,5 god, dijagnoza astma, redovita terapija singulair mini + flixotide 2x1. Prije 10 dana budi se sa suhim kašljem i začepljenim nosom. Inhaliram ga fiziološkom otopinom i povećavam dozu flixotida na 2x2. Nakon tri dana nos se lijepo otčepio i ispuhuje se, ali je kašalj i dalje suhi, te postaje učestaliji, pa uvodimo terapiju ventolinom 2x. Prekidamo sa inhalacijama fiziološkom otopinom. Svih dana dijete je dobrog apetita, bez temperature, a u vrijeme spavanja disanje je mirno (oko 20 udisaja u minuti). Slijedeći dan od uvođenja ventolina kašalj postaje produktivan, ali i dalje vrlo čest. Po noći ne kašlje. Iako je od početka bolesti prošlo točno 10 dana kašalj je i dalje čest iako uglavnom produktivan. Smanjili smo ventolin na 1 potisak svakih 6 sati. Da li je to ispravno i da li ima potrebe javljati se svom pedijatru? Isto tako koliko dana smijemo davati ventolin, te kad možemo očekivati smirivanje kašlja?

Zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ventolin se ne "uvodi"u terapiju. On je uveden čim je rečeno da je osnovna terapija Singulair + Flixotide, ili samo jedan ili drugi od ova dva lijeka. A uveden je tako da je jasno napisano: Ventoln 2 potiska PO POTREBI svakih 4-6 h. Tako da ne znam koja je to potreba, da se danima uzima. Ako je to istina, da je potreba kontinuirana, onda treba nešto pormijeniti u osnovnoj terapiji, tj. povisiti Flixotide, ili vidjeti da li diejte dobro udiše lijek.
Također, zreli kašalj nije nikakva indikacija za Ventolin. Kašalj od astme, a koja se liječi Singualirom i Flixotideom, obično je suh, i tada se može dati Vetnolin PO POTREBI.
Fiziološkom otopinom se liječi dehidracija, a ne kašalj, tako da opet ne znam o čemu je riječ. A sigurno je da fiziološka otopina u nosu djetetu smeta isto kao i ribi zrak u škrgama.