Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

tumačenje ventolinskog testa - dopuna

djevojčicalili

Poštovani primarijus, u prethodno poslanoj poruci o tumačenju rezultata ventolinskog testa, zaboravila sam napisati visinu i težinu djeteta, pa za svaki slučaj još jednom prepisujem sve što nam piše nakon testa. Ako ne bude stavljen prvi post, nego samo ovaj, moj je pitanje glasilo: je li ovakav ventolinski test pozitivan, to nam naime u nalazu ne piše. Savjetuje se učiniti metakolinski test.
Dakle, djevojčica 8 godina, visina 134 cm, težina 29 kg
spirometrija
VCmax 2,07 108% poslije ventolina 2,05 , razl. -1%
FVCex 1,92 100% poslije ventolina 1,91 , razl. -1%
FEV1 1,71 96% poslije ventolina 1,77, razl. 3%
FEV1/VCmax 83% poslije ventolina 86%, razl. 4%
PEF 4,45 107% poslije ventolina 4,73, razl. 6%

zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

I opet je Ventolinski test negativan. Tj., ne pokazuje da je dijete prije uzimanja Ventolina bilo u reverzibilnoj opstrukciji.