Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

alergija uzrok AD?

barca73

Prije mjesec dana dijagnosticiran mi je atopijski dermatitis Zanima me je li istina da se AD povezuje i s alergijama na neku hranu. Doktorica mi je spomenula da je moja alergija na koštunice i neko voće mogla pokrenuti crvenilo i svrbež ??!!. Trenutno koristim kortikosteroidnu kremu. Možete li mi preporučiti neko blaže sredstvo, ali dovoljno učinkovito da riješim ovaj problem. Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vaša liječnica je u pravu. U bolesnika s atopijskim dermatitisom često postoji preosjetljivost (alergija) na određenu hranu koja može potaknuti pogoršanje i/ili pojavu simptoma bolesti. Dakle, AD i alergija na hranu nije isto, ali je česta njihova povezanost. Kortikosteroidni pripravci su ponekad nužni u liječenju ove bolesti. Pokušajte i razne neutralne pripravke namijenjene za njegu kože s atopijskim dermatitisom. S obzirom da imate alergiju na hranu, preporučio bih i korištenje Enterosgela, selektivnog enterosorbenta koji uklanja toksine i potencijalne alergene iz probavnog sustava.

barca73

Hvala na odgovoru. Još me zanima trebam li uz kremu koristiti i nešto protiv alergije? Hoće li mi se crvenilo povući ako držim alergiju pod kontrolom nekim lijekovima? Koliko dugo mogu koristiiti kortikosteroidnu kremu ili odmah da pređem na gel koji ste mi preporučili..Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

S obzirom na alegiju na hranu, dolazi u obzir i upotreba antihistaminika (npr. Aerius teblete). Uz sve mjere liječenja i crvenilo bi se trebalo smanjiti. Dužina korištenja kortikosteroidne kreme ovisi o površini primjene, jačini kortikosteroida, području primjene itd. Dakle, taj dio prepustite liječniku. Enterosgel možete koristiti i za vrijeme korištenja kortikosteroidnog preparata. Vrijeme korištenja Enterosgela nije limitirano, jer je riječ o potpuno neškodljivom, prirodnom preparatu.