Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Atopijski ili kontaktni dermatitis

Dermatitis2012

Poštovani,

pedijatrica je nakon pregleda ustanovila da curica(2 godine) ima kontaktni dermatitis i prepisala razrijeđeni afloderm 2x dnevno. Crvene flekice su izraženije navečer nego ujutro. Uglavnom su po nogama uz jednu do dvije na ruci. Flekice su izraženije i brojnije nakon dva dana bez kreme. Molim Vaše mišljenje i savjet jer smo 7 dana koristili afloderm, a kad smo prestali stanje se pogoršalo, pa smo ponovo namazali.

Na ovom linku su fotografije.
http://imageshack.us/g/1/9850277/

Unaprijed zahvaljujem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Promjene mi uopće ne izgledaju kao kontaktni dermatitis, a niti kao tipični atopijski dermatitis. Najprije kao ekcematoidni numularni dermatitis. U svakom slučaju terapija blažim ili razblaženim kortikosteroidom (kao što je Afloderm) čini se primjerena. Naravno, najviše desetak dana. Ako promjene budu i dalje izbijale potrebna bi bila daljnja obrada, te pregled dermatologa.

Dermatitis2012

Poštovani, zahvaljujem na Vašem brzom odgovoru !
Tu sam malo pročitao o numularnom ekcematoidnom dermatitisu
http://www.dermnetnz.org/dermatitis/nummular-dermatitis.html

i u prilog tome ide što su joj noge tijekom ljeta stalno bile jako iziritirane od uboda komaraca koje je stalno češala i stvarala krastice.
Kakvu dodatnu i neštetnu terapiju ( kreme, masti, kupke,...? ) možemo dodatno primjenjivati uz i nakon kortikostereoida ?
Što bi uključivala daljnja obrada ?

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Srdačan pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Neutralne masnije kreme ili uljne kupke uvijek možte upotrebljavati. Možse se dati (pogovovo u slučaju svrbeža) antihistaminik (npr. Aerius sirup). U obradi bi trebalo napraviti rutinske laboratorijske nalaze: kompletnu krvnu sliku, CRP, bilirubin, jetrene probe itd., briseve nosa i ždrijela, stolice na Candidu, stolicu bakteriloški i parazitološki, ukupni IgE itd. Kod Vaše curice dolazi u obzir da se radi i o ne sasvim tipičnom atopijskom dermatitisu (ekcematoidna varijanta), te dolaze u obzir napraviti i alergološka testiranja. Za sve to treba još malo pričekati, jer se možda promjene u međuvremenu povuku ili smanje.

Dermatitis2012

Poštovani,

zahvaljujem na detaljnijem odgovoru.

Jučer smo kupili A-Derma Exomega pjenušavi gel i A-Derma Exomega mlijeko. ( navodno je to dobro za kvalitetnu njegu suhe kože bez obzira na oboljenje).
Navečer su flekice bile izraženije i nakon kupanja i nanošenja mlijeka, ujutro su se dosta smanjile (izblijedile). Pokušat ćemo s tim gelom i mlijekom nekoliko dana, pa ćemo na daljnju obradu ukoliko se ništa ne promijeni.
Još jednom zahvaljujem na Vašem odgovoru koji nam dosta pomaže jer sada znamo što možemo tražiti od pedijatra i eventualno ubrzati otkrivanje uzroka bolesti
Srdačan pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Preparati koje ste kupili su kvalitetni i bit će dobri bez obzira na točnu narav promjena.

Dermatitis2012

Poštovani,

zahvaljujem na Vašem odgovoru

danas je ipak lošije stanje

http://imageshack.us/a/img696/5207/06112danabezkreme001.jpg
http://imageshack.us/a/img819/6396/06112danabezkreme002.jpg
http://imageshack.us/a/img43/6862/06112danabezkreme003.jpg

kao što se može vidjeti, ima više ekcema i izraženiji su.
Koliko smijemo pustiti da se ekcemi šire.
Ako se afloderm može koristiti maksimalno 10 dana, koliko mora proći do ponovnog korištenja ?

Unaprijed zahvaljujem,

Srdačan pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nakon korištenja Afloderma od desetak dana, potrebna je pauza (od otprilike) isto toliko dana. Nema striktno pravila koliko se promjene mogu širiti, ali mislim da bi bilo dobro da obavite dermatološki pregled. Ipak, se samo tako može postaviti točna dijagnoza ("pregledom uživo).