Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Da li je to AD

Alex

Pronasla sam ovaj forum i drago mi je da on postoji. Opisacu vam svoj slucaj: od puberteta (sada imam 36 godina) imam na ledjima (gornji deo) kao i na rukama (spoljni deo nadlanica) i ramenima promene koje su moji lekari okarakterisali kao atopijski dermatitis. Medjutim, kada citam o toj bolesti, zakljucujem da se te promene uglavnom nalaze na drugim delovima tela, ne kao kod mene. Promene su u vidu tamne pigmentacije, na rukama su cak i ljuspaste, svrbe. Cesanjem izazivam ogrebotine koje, cini mi se, ostaju kao trajne promene pigmentacije koze. Godinama unazad koristim kortikosteroide koji naravno poboljsaju stanje, ali se ubrzo vrati prvobitno stanje. Preporucen mi je ELidel, ali mi je takodje i receno da on nije dovoljno ispitan. Leti je situacija prilicno dobra (ako se to moze reci), i sve dok traje tamniji pigment stanje je drugacije.
Takodje na licu imam ceste alergije u vidu crvenila, peckanja pa cak i bola. Pre deset godina sam lecena od steroidnog dermatita.
Interesuje me da li ovo stvarno jeste AD, i sta vi preporucujete

dr. Krešimir Kostović

Kod Vas se ne promjene ne nalaze na tipičnim mjestima za AD, ali to ne isključuje gore navedenu dijagnozu. Dijagnoza AD se postavlja na temelju više različitih kirterija kao što su svrbež, tipične kožne promjene i njihov raspored po tijelu, kroničan tijek uz povremena pogoršanja i poboljšanja, pozitivna obiteljska anamneza za atopijske bolesti, zatim na temelju laboratorijskih pretraga (IgE), alergoloških testiranja itd. Dakle, kod Vas je svejedno moguće da imate AD.

Alex

Drago mi je da ste odgovorili. Zanima me samo da li imate predlog kako to leciti. Da, znam da je to hronicna i neizleciva bolest. Ali da li ipak postoje neki preparati koji to mogu sanirati a bez upotrebe kortikosteroida?

dr. Krešimir Kostović

Dolazi u obzir primjena topičkih imunomodulatora: pimecrolimusa (Elidel) ili tacrolimusa (Protopic).