Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

elidel

petra

Molim Vas mišljenje o opravdanosti i sigurnosti primjene Elidel kreme za liječenje neurodermitisa kod dojenčadi. u kojem opsegu i koliko dugo se može primjenjivati? Hvala!

dr. Krešimir Kostović

Elidel se koristi u liječenju atopijakog dermatitisa kod djece starije od 3 mjeseca. Kroz brojne studije nije pokazao štetne učinke niti nakon višemjesečne primjene. Nema nuspojave koje se javljaju kod dugotrajne terapije kortikosteroidima npr. atrofija kože, strije, teleangiektazije, što proizlazi iz njegovog mehanizma djelovanja koje je različito od kortikosteroidnog. Posebno je pogodan za liječenje promjena na licu i vratu, gdje se kortikosteroidi kod djece mogu koristiti samo nekoliko dana. To je novi lijek koji se koristi tek nekoliko godina i relativno je skup. Za vrijeme njegove primjene savjetuje se izbjegavati izlaganje UV svjetlu. Jedina dilema koja se javlja kod ovih lijekova je da li bi oni s obzirom da imaju imunosupresijski učinak tijekom više desetaka godina povećali učestalost karcinoma kože. Za sada nema niti jedan dokaz koji bi govorio tome u prilog.

ana

imam 14 godina i prije godinu dana pojavilo mi se povremeno crvenilo na licu .Površina zahvaćena crvenilom se povećava i ima oštre rubove.
Bris kože je uredan .O čemu se radi i što upotrebljavati