Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Trebam pomoć

Marinella

Imam 19 godina te mi je prije 3 mjeseca ustanovljen atiopijski dermatitis. Tada su mi ruke bile nateknute,u ranama kao i noge. 3 tjedna sam primjenjivala kortikosteroidnu terapiju,nakon čega se stanje poboljšalo. Vršila sam testiranja iz kojih je ustanovljeno da sam alergična na sve gumene proizvode,paste za zube,deterdžente,šampone,omekšivače,kozmetiku... da napomenem da sam alergičar od svoje sedme godine života,imala sam granični bronhitis,te anafilaktički šok kao reakciju na hiposenzibilizaciju. Za nekoliko tjedana idem u bolnicu na fototerapije,pa me zanima kakav je učinak istoimenih i da li je ova bolest izlječiva?

Unaprijed zahvalna Marinella!

dr. Krešimir Kosotvić

Učinak fototerapije kod generaliziranih oblika atopijskog dermatitisa je najčešće odličan i vjerujem da bi nakon 15-20 obasjavanja promjene mogle gotovo potpuno nestati. Bolest se može staviti pod kontrolu i povuči na dulje vrijeme, ali ipak se može očekivati ponovo izbijanje promjena nakon nekog vremena. Dakle, bolest se može zaliječiti, ali ne i izliječiti.

ana

Kod moje 14 godišnje kćeri prije pola godine pojavilo su se na oba obraza povremene crvenilo.Dermatolpg joj je dao A-derma Exomega kremu .Stanje se primirilo ali se nakon toga pojavilo u još većem intenzitetu a površina zahvaćena crvenilom se povećala i ima oštre konture .Koža se također peruta.Liječnik mi je rekao da je to možda zbog pojačanog rada hormona u pubertetu.Da li se to može utvrdit i kako liječiti.Hvala.

dr. Krešimir Kostović

U svakom slučaju prije svega bi trebalo utvrditi točnu dijagnozu. Ne vjerujem da je uzrok "pojačan rad hormona u pubertetu".