Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

leukocitoklastički vaskulitis

gilbert

Poštovani,
već deset godina uzimam nadomjesnu hormonsku terapiju radi hipotireoze.Nedavno mi je nakon višemjesečnih opsežnih pretraga dijagnosticiran leukocitoklastički vaskulitis i retikularni lihen.Osim kortikosteroidnih krema lokalno, ne uzimam nikakvu terapiju.Urađena je opsežna imunološka i hematološka obrada,nalazi su uredni.Pregled imunologa,interniste,endokrinologa,ginekologa,UZ arterija i vena nogu,brisevi ždrijela i nosa-svi nalazi su uredni.
Zadnja pretraga koja je rađena je Candida IgG>123.11 (<30)
Candida IgM 1.24 (10)
Popila sam terapiju Diflucan 150 mg 2x u 1 tjedan/2 tjedna
Promjene na koži se i dalje ciklično javljaju,samo u blažem obliku.
Zanima me da li i gdje preporučate daljnju obradu,te da li bi bilo korisno uzimati enterosgel?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da bi u terapiji u slučaju jače izraženih promjena trebalo razmisliti o sistemskim (na usta) kortikosteroidima. Učinili ste dosta opsežnu obradu, te ne vidim razloga za novim pretragama, osim za biopsijom kožnih promjena i patohistološkom pretragom (ukoliko do sada nije činjena). Enterosgel u Vašem slučaju ne bi pomogao.

gilbert

Hvala.