Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Što učiniti ???

goran

Pozdrav. Imao bih par pitanja koja neznam gdje drugdje postaviti jer svih drugih koje pitam nemaju vremena za razgovor. Imamo dječaka starog 3 mjeseca. Pred mjesec dana utvrđem mu je atopijski dermatitis. Crvrnilo i točkice izbace mu po licima, ušima, glavici i malo malo po rukama. Radili su mu i alergo testove iz krvi ali oni nisu ništa pokazali. Ukupni IEg mu je visi od normalnog ali parcijalni testovi nisu pokazali ništa. Mi smo u kući maknuli sve sto bi mogloi smetati (tepihe, igračke, kupamo ga u vodi, jede Neocate jer ga supruga nema mlijeka, čistimo svaki dan, robu dva put ispiremo i ne koristimo omekšivač itd.) ali to crvenilo se stalno vraća. Otprilike na svaka 3 do 4 dana i toliko dugo i traje. U zadnje vrijeme mažemo ga sa A-derma Xomega kremom i kupkom pa mu to crvenilo nije toliko izraženo.
Mene zanima dali je normalno da mu to tako često izbija i koje su posljedice tog čestog izbijanja? Zatim dali vi imate refernce za ovu kremu i koliko je često moguće mazati ga time? Jer mi ga mažemo praktički konstantno. Po noći se često grebe po licu i ušima i to ga budi. Neznam dali je to radi toga ili nečeg drugog ali kosa mu sva ispada i to u čupovima kad se ispre žuta krasta koja je nastala kad i crvenilo. Naznam dali postoji još nešto što bi molgli napraviti sad da mu to ne izbija tako često? I još nešto, neznam dali je i to vezano za a.d. On jako puno bljucka. Posle jela ili čaja obavezno odleti na pod ali i nakon jela ako je razigran stalo pomalo bljucka. U prosjeku pojede 140ml a od toga izbaci barem 30-40ml. a ako mu za toliko smanjimo obrok plače jer je gladan.
Znam da sam se raspisao ali to me stvarno muči. Unaprijed Vam zahvaljujem.

dr. Krešimir Kostović

Bez da se pogleda dijete teško je dati neki specifični savjet, ali u svakom slučaju morate znati da je atopijski dermatitis kronična bolest koje se javljaju u dobi u kojoj je Vaše dijete i da je česta, te da će potrajati duže vrijeme. Svrbež je konstanta koja prati ovu bolest. Exomega je krema za njegu atopijske kože i smije se mazati neograničeno puta i dulje vrijeme. Samo je pitanje zahtjeva li obim promjena i kratkotrajnu kortikosteroidnu terapiju. Prolazni opad kose se javlja u toj dobi, tako da djeca kroz 1. godinu života mogu biti znatnim dijelom bez kose (iako su je imala kod rođenja). Za bljuckanje se obratite pedijatru.

tatjana

pozdrav i hvala što odgovarate na naša pitanja. Imam mušku bebicu sa navršenih 5 mjeseci. On još uvijek jede Hipp PRE hranu i to oko 750ml dnevno otprilike svaka 3-4 sata osim po noći jer spava od 22-7,8,9 ujutro. porođajnu težinu je već udvostručio sa 4 mjeseca, ali zadnji mjesec je dobio samo 500g. Ima relativno tvrdu stolicu 1 dnevno ponekad i nema stolicu 1 dan iako po preporuci Hipp savjetovališta dodajemo više vode u hranu i pije čaj i vodu ali baš i neće puno piti. Sa 4 i pol mjeseca izbili su mu i doljni zubići. Imao je lakši dermatitis i to na Hippovu kašicu, davali smo mu izmiksanu jabuku i nije imao reakciju. No doktorica je zabranila sve osim mlijeka do 6 mjeseci. On je počeo slabije jesti mlijeko i bljucka nakon jela dosta mlijeka, a bojim se mijenjati mlijeko jer smo na nagovor već jednom promijenili mlijeko i počeli davati comformil pa je imao tvrdu i kiselu stolicu koja mu je nagrizala guzu pa smo se vratili na Hipp( to je bilo u toku 1. mjeseca) Zanima me da li da mu mijenjam mlijeko?
Koliko mlijeka treba pojest dnevno, i koliko po obroku, čitala sam da je djeteov želudac 130ml, dali je to ispravno?
Da li da mu počnem davati pasirano voće i povrće jer odbija mlijeko, a teško mi je već sada sa jabukom jer kao da mu se diže želudac na sve što nije slatko? On je već velika i jako živahna beba, ali bojim se da mu neću moći sa 6 mjeseci samo odjednom dati juhicu jer ni ona nije slatka. Unaprijed Vam puuuuuno hvala što imate strpljenja za ovakva pitanja!!!

dr. Krešimir Kostović

Mislim da je pedijatar kompetentniji za odgovore na Vaša pitanja. Generalno, s dohranom bi bilo bolje da pričekate do punih 6 mjeseci i ne mojte mu davati voće i povrće do tada.