Benigna hiperplazija prostate (BHP)

krv u mokraći

mancika

Poštovani doktore! Molim Vas da mi pojasnite dijagnozu djeda koji je rođen 1936.g. Povremeno ima hematuriju, UZV bubrega normalan, mjehur sigurnih pat.promjena se ne vidi, DRP: prostata; lijevi režanj tvrdi i suspektan. PSA 1.25ng/ml, IPSS: 12, cy: tm mjehura, th operativna. Nakon samo nekoliko dana opet su se javili teži simptomi poput jačeg pečenja i otežanog mokrenja . Makroskopski nalaz urina sukrvav, UZVom bubrezi bez posrenalne opstrukcije, mjehur bazalno i na lat. stijenkama s tm.tvorbom.Nakon mokrenja reziduum oko 100 ml ( nema razloga za kateter). Th Novocef 2x500 7 dana te dodatne pretrage za operaciju. HVALA VAM unaprijed

Mr. sc. Goran Štimac, dr. med.

Poštovana, u vašeg djeda je cistoskopski postavljena sumnja na ekspanzivni proces/tumor mokraćnog mjehura. Prvi simptom je u pravilu bezbolna makrohematurija (pojava krvi u mokraći). Primarni oblik liječenja je endoskopska, transuretralna resekcija procesa na mjehuru, istvremeno je zahvat i terapijski i dijagnostički. Naravno, preoperativno (po primitku na odjel) potrebno je učiniti i dodatnu dijagnostiku urotrakta. Ovisno o operativnom nalazu i naravno definitvnom patohistološkom nalazu materijala znat će se prognoza i eventualno će se odlučivati o dodatnoj terapiji. Zahvat se radi u regionalnoj anesteziji.