Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepivo i antibiotici

apocekaj

Postovani,
Majka sam 13-mjesecnog djecaka i imam jednu nedoumicu.
Iz nekih sam izvora (pedijatar i bolnica) cula da nije preporucljivo cijepiti dijete u periodu od 3 tjedna nakon antibiotske terapije no djetetova pedijatrica kaze da o tome nema nikakvu informaciju.
Sin je uzimao Klavox zbog upale uha, a sad bi se trebao cijepiti protiv hepatitisa (1. doza).
Da li mi znate reci nesto o tome?

Darko Richter, dr. med.

Antibiotici i cijepljenje nemaju nikakve međusobne interakcije niti interferencije. Upravo se ističe da tekuća ambulantna antibiotska terapija nije nikakva prava kontraindikacija za redovita cijepljenja. Barem u Americi. U Hrvatskoj postoje pravila koja ljudi izmišljaju jer je lakše napamet bubnuti glupost, nego steći znanje.