Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Djete nije redovno cijepljeno

Luna10

Pozdrav. Doktore ja bi vas molila za savjet. Sin mi je sad 4 godine i zadnje cijepivo je primijo sa 6 mj.ja bi sad nastavila s cijepljenjem. Koja bi on sad cijepiva trebao primiti i jesmo li zakasnili. Nije bolestan ni alergican. I imam curicu sad je 14mj.cijepljena je u rodilistu samo s BSG,isto me zanima koja bi sad cjepiva bila za nju,isto nema zdravstvenih problema.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nema problema da nastavi tamo gdje je stao, no trebali bismo znati što je sve primio o dporoda do 6 mj. Ako je bio radovit, onda se samo nastavi tamo gdje se stalo a ako nije, vijedt ćemo što treba nadoknaditi i kako.

Luna10

Hvala doktore na odgovoru.
Sve je primao redovito tako i cijepivo sa 6 mj,poslije nije vise cijepljen. Samo ako mi jos možete reći za curicu 14 mj da li isto tako može primiti sva cijepiva po redu koja idu od 2 mj.starosti djeteta pa na dalje.
Hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Za sina od 4 godina treba sljedeće:
1 doza DTaP+IPV+Hib ((5 u 1), ali može to biti i "6 u 1" (npr. Infanrix Hexa). Kažem to zato jer ćete teško nabaviti tu kmbinaciju, ili baš sve sastavne dijelove, možda upravo kao Infanrix-Hexa;
1 doza Priorix (MoPaRu).
Ova sva cjepiva se mogu dati o istoj viziti (npr, Infanrix-Hexa + Priorix).
Zatim se priključuje svojim vršnjacima z acijepljenja na upiru u prvi i u prvom razredu.

Za kćer od 14 mj., ako uopće nije do sada cijepljena, treba dati:
1. "6 u 1", može standardni Hexacima koji imamo u ambulantama, sada, s 14 mj. + 16 mj. + 22 mj. Time će dobiti dvije doze Hib cjepiva previše, ali, ako za doze od 16 i 22 mj. uzmete Infarnix-Hexa, ne morate unutra umiješati komponentu Hib i bit će sv epo propisu. No, onda s nekih 2 g. 4 mj. treba opet dobiti DTaP + IPV (to bi mogao biti Infanrix i Imovax).
2. Priorix, sada, tj. o istoj viziti kao i prvu dozu Hexacima s 14 mj.
Time ste je stavili u isti ritam s ostalim vršnjacima, i dalje slijedi cijepljenja po kalendaru.

Luna10

Hvala na na objašnjenju i odgovoru. Puno ste mi pomogli.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Napravio sam vam trošak. Ali, sami ste si to skuhali.

lela84

Doktore zašto trošak? Imam istu sitaciju sa svojom kćerkom 4,5 godina. Također je zadnje cjepivo je primila sa 6 mjeseci. Ostala smo odgađali u dogovoru sa pedijatrom jer je u vrijeme za cjepljenje bila u nekom infektu. Pedijatar je zadnji puta samo rekao da ju mora ubrzano cijepiti i da će primiti koktel cjepiva. Molim Vas pojašnjenje i Vašu preporuku za daljnja cjepiva? Kćer ima oštećenje sluha obostrano i česte infekte gornjih dišnih puteva, da li preporučate i cjepljenje cjepivom Pneumo 23 ili? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

O trošku sam pričao zato, jer, sam morao preporučiti cjepiva koja nisu refundirana iz HZZO-a. Dakle, na privatni recept. Zato, jer je u tom sslučaju od mene predloženo cjepivo još bilo moguće dati u dobi djeteta, a ono redovno iz fonda HZZO-a ima granicu na 2. rođendanu.
A za vaše dijete već davno je trebalo biti preporučeno cjepivo za pneumokoka, ali, ne Pneumo 23, nego Prevenar 13. Tek 2-6 mj. potom dolazi u obzir dopuna Pneumom 23.