Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

dodatno cjepljenje

Darko Richter, dr. med.

Kasno paljenje, a za to nemam puno razumijevanja. I k tome loš literarni uradak, jer, poruka na kraju nema veze sa svime što ste napisali ispred.
Tako da bi bilo sasvim dovoljna zadnja poruka, jer, mene se vaše kasno paljanje i domišljanje kako mi odgovoriti, niti najmanje ne doima, i posve je mimo teme.

silos

Zaista je fascinantno vaše obraćanje jedno prema drugome. Smatram da bi svi bili puno zadovoljniji da 'skinete rukavice' iliti maske i da si svi slobodno kažete što vam je na umu. A meni je na umu sljedeće...

Nisam roditelj. Da jesam, ne bih dao cijepiti svoju djecu. Cjepiva su štetna, upitno je koliko su djelotvorna. Jednostavno je grozno da je cijepljenje u Hrvatskoj OBAVEZNO. Pa jel ja moram u krv iglom ušpricavati žive ili mrtve uzročnike bolesti tako da moje tijelo 'zna' kako da se od njih obrani u slučaju da ikad dođe u kontakt sa njima??!! Zašto novorođenim bebama davati išta ako nisu bolesne. Liječit će se ako postanu bolesne ali ne aluminijem, živom - nego sa onime čime smo se rodili i čime nas je Bog darovao - prirođenim imunološkim sustavom, biljem. Priroda liječi. Bilje, voda, sunce. Nisam cijepljen protiv kozica i ospica. Prebolio sam ih i nikome ništa. Poznajem one koji su bili cijepljeni i dobili su bolesti protiv koje su bili cijepljeni. Ista stvar sa gripom. Ja mogu dati veoma valjane argumente zašto se pojedinac ne bi trebao cijepiti. Ali WHO se opskrbila isto tako 'valjanim' argumentima jer financira istraživanja koja govore ono što prosječni čovjek sada zna, a prosječni čovjek zna, onosno misli da zna da su cjepiva korisna i nužna. Apsurdno je da sve 'pušimo' što nam servira WHO. Ta organizacija ionako gleda samo na profit.
Jer kako objasniti roditelju čije dijete umre istu noć nakon cijepljenja. Slučajnost?
Recept za cjepivo (slučajevi sa bolestima u prošlosti): nastane bolest, počne se razvijat cjepivo. Cjepivo se razvije i prisutna su masovna cijepljenja i bolest se počinje povlačiti misleći da je cjepivo zaslužno. Ali istraživanja (koja nisu financirana od WHO ili slične orhanizacije) su pokazala da se bolest već sama počela povlačiti neovisno o cijepljenju, ali to se krije jer su cjepiva unosan posao. Roditelji koji su upoznati sa štetnim djelovanjem cjepiva i koji ih ne daju cijepiti imaju perfektno zdravu djecu. Poanta je u tome da ljudskim bićima ne trebaju ama baš nikakve umjetne tvorevine ubrizgavane u krv.
Liječnicima starog kova to objasniti je nemoguća misija.

Darko Richter, dr. med.

Demantiram svaku pojedinu tvrdnju u vašem postu.
Pogrešne su i opasne.
Vi nemate pojma da WHO nije profitna organizacija, niti to može biti, niti ijedna zemlja ili tvrtka njome suvereno upravlja da bi preko nje crpila profit. WHO je suviše kompleksna, i u profitnom smislu nesposobna organizacija.
Toliko o onome što je manje stručno, a više politički. Dalje, o bitno stručnim stvarima, bolje je ne trošiti vrijeme s vama, jer, očito, niste još dokučili niti što je to WHO.

silos

Zašto WHO nije profitna organizacija...? Zato što spada u društvenu, socijalnu kategoriju a koja ima altruističke, kvalitativne, dugoročne, nematerijalne ciljeve orijentirane ljudima i nenovčane? ''The World Health Organization (WHO) is one of the original agencies of the United Nations. As well as coordinating international efforts to monitor outbreaks of infectious diseases, such as SARS, malaria, swine flu, and AIDS the WHO also sponsors programs to prevent and treat such diseases.''
Da li je i Crkva neprofitna organizacija? Država joj daje 400 milijuna kuna godišnje od čega 10% otpada na Caritas, di je ostali novac? Ali glavno da je neprofitna org. na papiru. WHO je u suradnji sa naftnom industrijom jer se većina lijekova radi od sirove nafte. Ne rade se od biljaka kako ljudi misle.
A što se tiče obaveznih cjepiva - roditelji moraju imati pravo na izbor da li svoje dijete žele ili ne žele cijepiti. Nametanje zakona o obaveznom cijepljenju krši osnovna ljudska prava, krši čovjekovu slobodnu volju. Hm, ali da, tu je jedna kontradiktornost o kršenju slobodne volje jer dijete ni ne može izreći svoje stajalište - ali zato je tu država i njezini zakoni da ni roditelji ne smiju ništa reći. Neka ovce slijede slijepo ostatak 'krda' i žive u blaženom ignoriranju.
Da smo demokratska (samostalna) država ne bi bilo moguće da nam zakonom nametnu ono što znamo da je moralno neprihvatljivo.
Ljudi, 'internetski' ste pismeni - informacije čekaju.

Prim. Darko Richter, dr. med., ja razumijem Vaše stajalište, Vi zaista vjerujete da su cjepiva nužna i djelotvorna, Vi imate sve potrebne 'dokaze' i podatke 'sa terena' koji su Vama dani. Vi samo radite svoj posao, ali Vas molim da odbacite sve predrasude (ako ih imate), i pokušate sagledati situaciju sa malo šire perspektive. Ako to nije slučaj, vraćam se na zadnju rečenicu moje prethodne poruke.

Darko Richter, dr. med.

Čini mi se da vi ništa ne razumijete, i da ste teško opterećeni vlastitim predrasudama, a najveća vam je da unaprijed smatrate da drugi imaju predrasude. Vi previše generalizirate, a osobito u pogledu liječnika starog ili novog kova. Tko su to? I u koje ja spadam?
Pročitajte NA POČETNOJ STRANI CYBERMEDA moj "Aktulani osvrt" pod naslovom: "Zašto sam ipak cijepio svoju djecu?" Tamo vam je moja slika i naslov osvrta, samo treba kliknuti, i vidjeti koja su i zašto su takva kakva jesu, moja stajališta.
Inače, ako me želite oslovljavati punim naslovima i titulama, onda to glasi:
Prim. dr. sc. Darko Richter, dr. med., specijalist pedijatrije i uži specijalist pedijatrijske alergologije i kliničke imunologije.

silos

Vi spadate u 'stari kov'.
Pročitao sam vaš aktualan osvrt, uradim domaću zadaću prije nego ulazim u diskusiju. A i nije baš aktualan, star je godinu i pol. Ako ga želite aktualizirati, možete pisati o aktualnoj svinjskoj gripi i hoćete li cijepiti svoju djecu protiv nje: 'Zašto ću/sam cijepio svoju djecu protiv svinjske gripe.' Pa se možete dotaknuti ponekih pitanja: Pa zar je moguće da se ptice, svinje i ljudi ujedine i zla priroda stvori tu Novu gripu? Zar da sumnjam u djelotvornost cjepiva? Zar da se cijepim iako je svinjska gripa po 'destrukciji' u istom rangu sezonske gripe? Zašto se u Hrvatskoj i inozemstvu liječnici bune da se ne žele cijepiti?
Sezonska gripa je ubitačnija od svinjske, a žele nam ubrizgat 2 ili 3 cjepiva (još raspravljaju). E pa evo novosti: ja se neću cijepit (bilo zakonski ili ne) jer ja sam svoga tijela gospodar i oslonit ću se na svoj prirodni imunitet kojeg u svojem aktualnom osvrtu tolko napadate. Prirodan imunološki sustav je i jedino oružje koje trebamo i na koje se moramo osloniti.

Dozvolite mi da se osvrnem na vaš aktualni osvrt na kojeg me upućujete iz prijašnje poruke.

Citiram:
''...želim svakome posvjedočiti da je najveća ludost iščekivati bolest u ime nekakve "prirodne imunosti", ako je elegantno možeš otkloniti dok si još zdrav i čitav. Upravo je pukla vijest da je u Pakistanu zabilježen prvi prijenos virusa ptičje gripe s čovjeka na čovjeka. To je prvi korak u scenariju za pandemiju kakvu do sada nismo doživjeli, a ako u dogledno vrijeme doista plane, neki od nas danas još živih, sigurno je neće preživjeti. Ako ipak na vrijeme dobijemo cjepivo, molio bih da novinarka Sandra Veljković i njezina neimenovana junakinja iz članka objave da li se odriču cjepiva, kako bi "prirodnim imunitetom" ojačale svoje zdravlje, a cjepivo prepustile nekome drugome. Ako na tome ipak ustraju, neka to probaju prvo na sebi, a ne izlažu opasnosti nedužno dijete, niti grubim dezinformiranjem pokušavaju plasirati svoje stavove među drugim roditeljima, čitateljima Večernjeg lista, na štetu njihove djece.''

Nemojte napadati neke tzv. heroje u novinama, ja ću biti taj vaš heroj koji će se odreći cjepiva za bilo koju nadolazeću osmišljenu ili 'prirodnu' epidemiju (pandemiju) i bit ću tolko lud da se ojačam prirodnim putem, a cjepivo ću drage volje prepustiti u slučaju nestašice vama i vašoj djeci.

Darko Richter, dr. med.

Još samo da doznam vaše ima i adresu, pa da vam se mogu obratiti kada bude potreba.
Jer, ako dobijemo cjepivo, ja ću se sasvim sigurno cijepiti, a tako i moja djeca.
Usput, protiv sezonske gripe već sam se cijepio 15. o.mj. (podjedinično ili "subunit" cjepivo Influvac, koje je od proizvođača stavljeno na raspolaganje liječnicima sudionicima Kongresa European Respiratory Society, u Beču, 12-16- 9..). Ne znam koliko se kolega iz Eruope i svijeta cijeplio tijekom tih 5 dana, ali, vidio sam da se neprekidno cijepilo u 4 ambulante, i recimo, nisam odmah mogao uletjeti, već sam čekao 15-ak min.

silos

Izgleda da je razum naroda pobijedio. Ove marionete od ministara su opet nasamarene. A vi doktore i dalje mislite kako se zla priroda okrenula protiv nas da nas malo prorijedi. Jedino što je zlo u ovoj priči su farmaceutske kompanije, tj. stroj za zaplašivanje ljudi i ubiranje milijardi. Predvidljivo i jadno, a još je jadnije što su 'vrsni liječnici' toliko obmanuti i ulizivački prema višoj razini. Ali izgleda da je to cijena za skupe aranžmane...

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/07/0581006.html?pos=n0
http://www.vecernji.hr/vijesti/vi...ripe-bio-je-neopravdan-clanak-159485

Darko Richter, dr. med.

Ja sam sebe i svoju djecu, pa čak i ženu, i punicu, uredno cijepio protiv sezonske i protiv svinjske gripe (Focetria). Nije bilo nikakve gužve.
A jeste li vidjeli da je bilo tko, bilo koga silio na cijepljenje? Svatko je trebao potvrditi da se želi cijepiti svojim vlastitim potpisom. Ja sam mislio, a i dalje mislim, da se od svinske gripe treba cijepiti.
I ne samo da to mislim ja, već to misli doslovce cijeli svijet. Ove jeseni, kada se stotine milijuna opet budu cijepile protiv sezonske gripe, u cjepivu će već biti inkorporiran i virus H1N1 svinjske gripe. I što da dalje raspravljamo? Taj je virus postao prevalentan, demokratskim rječnikom, većinski.
Vama je, izgleda, žao da nije pokosio ne znam koji broj ljudi, pa da se možemo sablažnajvati nad nespremnosti zdravstvenih vlasti, gramzivosti farmaceutske industrije, koja bi u tom slučaju bila prozvana jer nije napravila odmah najefikasniej cjepivo, itd.
Ne isključujem ja niti teoriju zavjere. Ali, ovo su činjenice: virus H1N1 svinjske gripe je prevalentan, i uključen je u standardno cjepivo protiv gripe, koje se sastoji uvijek od 3 najprevalentnija soja te godine. I oni koji napadaju farmaceutsku industriju, to ne spore.
A kako su dečki zaradili novce, treba vidjeti da li ih se može utužiti.
Meni, koji sam insider u zdravstvu, upravo su smiješni, da nisu ujedno i tragični, novinski napisi na linkovima koje ste ponudili. Tamo si neki novinarčići umišljaju da su oni otkirli skandalozne sukobe interesa, plaćanja stručnjaka koji su onda donosili savjetodavne odluke za SZO, itd. To je obično napuhivanje, jer, unazad 10 godina, svaki, ama baš svaki istraživački članak objavljen u iole značajnijem medicinskom časopisu, ima, uz imena autora, i navod o njihovim honorarnim angažmanima izvan akademskih ustanova u kojima im je inače stalno radno mjesto. I to je vidljivo svakome. Nije problem, ako uopće ima problema, što su ona trojica stručnjaka rekla svoje mišljenje, već je problem u onima koji odlučuju, zašto su baš njima vjerovali. A oni se niti najmanje nisu oznojili da napišu neki rad ili naprave korektno istraživanje, pa niti to da ih bilo tko istinski treba, osim što kontrolom koju imaju iz pozicije koju su osvojili demokratskim izborom, mogu ucjenjivati bilo kojeg dobavljača (od paštete, do cjepiva ili tenka), s političke razine. Oni su "demokratskim putem" došli na vlast. A demokracija nije ništa drugo nego uzdizanje prosječnih i površnih demagoški talentiranih tipova u vrhove društva. I to je, nakon odlaska Churchilla, DeGaullea, Adenauera, De Gasperija, Eisenhowerva i još nekolicine lidera, više nego očito. A tome pogoduju mediji i ovakvi članci u kojima najsvestraniji neznalice tumače narodu zavjere akademskih elita.
A, ako je ima, postoji samo zavjera onih, koji su tom narodu uspjeli protumačiti da su oni njegovi jedini i najbolji vođe. I to je bitni dio istine, po mojem mišljenju.
Možemo mi razgovarati, ali, vaša mi je pozicija malo odviše jednostavna, i netočna.

Tejica89

Poštovani!

Imam dvoje djece, curicu od 2 godine i 8 mjeseci te dečka od mjesec dana.
Djeca su cijepljena prema kalendaru cijepljenja u Hrvatskoj.
Zanima me koja bi nam dodatna cijepiva preporučili za cijepiti djecu obzirom da kćer kreće u vrtić, a doma imam malu bebu za koju me također strah da će biti češće bolesna zbog seke koja bi doma mogla donesti bolesti iz vrtića.
Zahvaljujem na odgovoru. Srdačan pozdrav. Tea

Darko Richter, dr. med.

Dvoje starije djece dao bih cijepiti konjungiranim cjepivom protiv penumokoka, da njamlađega također time, ali i cjepivom protiv rotavirusa. Potonjeg (obično Rotarix) treba dati u dobi između 2 mj. i 6 mj., u dvije doze s razmakom od 2 mj. Dakle, treba tempirati da druga doza padne do navršenih 6 mj.