Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Engerix B

Klementina75

Poštovani dr.Richter,
djevojčica (11 god. 52kg) 16.6.2009. bila kod vas na pregledu u Alergoviti (zbog neurodermitisa) gdje ste ju cijepili s Pneumo 23 1 doza i Engerix B dosis paediatrica. Po Vašoj preporuci nakon mjesec dana cijepljena kod svoje liječnice drugom dozom Engerixa B, a potom je trebala za 6 mjeseci dobiti i treću, ali zbog bolesti (čestih respiratornih infekcija) je treća doza bila odgođena. Sad je prošlo već dosta vremena od druge doze (oko godinu i pol) pa me zanima Vaše mišljenje kako sad postupiti. Liječnica iz Zavoda za javno zdravstvo nam je rekla da ju možemo cijepiti trećom dozom bez obzira na odmak vremena. Koje je Vaše mišljenje?
Hvala Vam na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Može se cijepiti tom zadnjom trećom dozom, bez obzira na odmak.

ad

Poštovani dr Richter,
Majka sam djeteta starog 2.5 mjeseca. Još uvijek ga nismo cijepili jer je naša pedijatrica na godišnjem odmoru, a doktorica na zamjeni ne želi cijepiti dijete uz obrazloženje da se ne radi o hitnoj situaciji i da se "svatko cijepi kod svoje doktorice".
Koliko vremena može proći između 1. i 2. cijepljenja protiv Hepatitisa B? Naime, našla sam samo informaciju da je to 1 mjesec (uputa proizvođača), odnosno 2 mjeseca (prema kalendaru cijepljenja), a u našem bi slučaju trebalo proći gotovo 3 mjeseca.
Zahvaljujem unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Može proteći i cijeli život, ali, ako u međuvremenu dobije hepatitis B, jer je jednom dozom nedostatno zaštićen, onda je to razlog za grizodušje od sada do vječnosti.

ad

Poštovani dr Richter,
Ispričavam se na neprecizno postavljenom pitanju.
Dakle:
1. Da li razmak od nešto manje od 3 mjeseca između 1. i 2. cijepljenja protiv Hepatitisa B osigurava djetetu dostatnu zaštitu ili ne?
2. Prema Vašem mišljenju, koji bi režim doziranja u ovom slučaju osigurao dostatnu zaštitu?

Ne želimo propustiti cijepljenje i, ako treba, cijepit ćemo dijete privatno (i starije dijete, rođeno 2005. god. samoinicijativno smo cijepili protiv Hepatitisa B).
Zahvaljujem unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

1. Da li razmak od nešto manje od 3 mjeseca između 1. i 2. cijepljenja protiv Hepatitisa B osigurava djetetu dostatnu zaštitu ili ne?
Ne, jer treba još i treća doza.

2. Prema Vašem mišljenju, koji bi režim doziranja u ovom slučaju osigurao dostatnu zaštitu?
Tri doze, tako da je između prve i druge najmanje 1 mj. razmaka, a između prve i treće, najmanje 4 mj.