Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

molim Vaše mišljenje

katarina

Lijep pozdrav,
moja beba je napunila 2mj. i planiramo je cijepiti cjepivom 5u1.
Naš doc.je rekao da svejedno prvo -sad- treba cijepiti protiv HIBa? Nije li to obuhvaćeno u 5u1?
I molim Vas plan cijepljenja po mjesecima ako bi startali s 5u1 cjepivom?
Inače,beba je do sada cjepljena u rodilištu protiv BCG.

unaprijed hvala , katarina

Dr. Darko Richter

Ako odmah počinjete s "5 u 1", tada je unutra i cjepivo za Hib i ono za polio, te se na taj način od 3 injekcije (Hib s 2 mj., DTP i Imovax s 3 mj.) trauma smanji samo na jednu. Dakle, da je moje dijete, cijepio bih ga s "5 u 1" sa navršenih 2 mjeseca, potom isto ponovio s navršenih 3 i 4 mj., i to je to do konca prve godine života. Zatim slijedi mo-pa-ru, za koje, zbog još nereščišćenih ali stvarnih rizika postvakcinalnog meningitisa s cjepivom Imunol. zavoda Zagreb, preporučujem do daljnjega cjepivo Priorix, tvrtka Glaxo-SmithKline, koje je uredno registrirano u Hrvatskoj, ali se, kao i "5 u 1" nabavlja na privatni recept i trošak roditelja. Uz Priorix ta nuspojava još nikada nije zabilježena, niti su zabilježene ostale nuspojave u komparativno većem broju. K tomu, svoje bih dijete već sada dao cijepiti protiv hepatitisa B (Engerix), bez obzira što je to cijepljenje predviđeno u 6. raz. osn. škole. Naime, hepatitis B može se desiti i prije te dobi, i tada ima osobito teške kronične posljedice. Osim toga, Engerix je to imunogeniji što je dijete mlađe, pa je i to prednost ranog cijepljenja. Može se dati bez obzira na gore spomenuta cijepljenja, a najbolje bi bili primijeniti ga na istim vizitama kao i "5 u 1", sa 2 i 3 mj., u suprotnu stranu, s time da se treće doze razilaze, tj. "5 u 1" ide s 4 mj., a Engerix tek sa 8 mj. Inače, u nekim zapadnim zemljama već je u primjeni i kombinacija "6 u 1", a koja uz Hib, polio i DTP, sadrži i cjepivo protiv hepatitisa B. Kod nas nije registrirana.