Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ogrebotina i cjepivo protiv tetanusa

dreamfall

Postovani,
Imam sina od tri godine koji se danas ogrebao na rucnu pilu. Krvi skoro i nije bilo, radi se o ogrebotini duzine 2 cm na prstu, ali rana nije oprana odmah, jer se to dogodilo dok je bio s tatom u polju. Inace, dijete je cijepljeno po kalendaru, zadnje, četvrto, protiv tetanusa (zajedno s ostalim cjepivima koja dolaze u kombinaciji) bilo je u kolovozu 2012. Obzirom da je petak popodne, doktorica vise ne radi pa se obracam vama s upitom. Zanima me je li potrebno dijete voditi doktoru da primi jos jedno cjepivo ili je dovoljna zastita od primljenih cjepiva.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih sada dao cjepivo za tetanus.

Medo123

Postovanje, imam pitanje
Dakle, hodala sam vrtom i kroz papucu mi se probio cavao koji me upiko u petu, ozljeda nije duboka niti velika, malo je curila krv te ubod izgleda kao od neke vece igle, zanima me da li je potrebno cjepivo protiv tetanusa?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ako ste zadnju dozu primili unutar zadnjih 5 godina, ne treba, a ako je to unazad 5-10 godina, zavisi od procjene rane, a ako je više do 10 godina, onda svakako primtie cjepivo protiv tetanusa što prije. Ja bih i za period od 5-10 godina indicirao cijepljenje, bez obzira na "procjenjivanje" rane.