Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

pitanja

ozut

Poštovani doktore,
Koja, i da li ostoji razlika (osim za mene samo u cijeni) u cjepivima Pneumo 23 i prevenar i koji od njih vi preporučate za dvogodišnjaka?
Da li postoje kontaindikacije za cijepljenje u istom danu cjepivom protiv varičele i jednim od ova dva gore navedena?
Srdačan pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Ako ima navršene 2 godine, dobiva (ne obvezatno) Pneumo 23. Pišem da nijeobvezatno, jer se Pneumo 23 preporučuje kao obvezatno za određene skupine djece pod povećanim rizikom od pneumokoknih infekcija, a slično, ali za drugačije situacije, vrijedi za Prevenar. No, ako roidtelji žele cijepiti dijete protiv pneumokoknih bolesti, i dijete imanavršanih 2 godine, dobiva Pneumo 23.
Pneumo 23 može se dati o istoj viziti kao i cjepivo protiv vodenih kozica.

Darko Richter, dr. med.

Još malo o Pneumo23 i Prevnaru.
Ako je dijete staro 24-59 mjeseci (narodski: 2-5 godina), tada, ako ima indikaciju (potrebu) da se cijepi protiv pneumokoka, dobiva najprije Prevnar a dva ili više mjeseci potom dobiva Pneumo 23. Tako to rade Amerikanci. Dakle, ako želie kao oni, onda mu dajte Prevnar, a za 2-3 mj. Pneumo 23.

ozut

Dakle ako sam dobro shvatila (dijete je staro 27 mjeseci) sada dobiva u istoj viziti protiv varičele i prevenar i nakon toga pneumo 23 - i to je to. U ovom slučaju ne idu 3 doze prevenara? I to je ono što vi preporučate?
Hvala još jednom.

ozut

...zaboravih napomenuti da dijete ima neutropeniju autoimunog nastanka i nalazi krvne slike su do sada u principu zadovoljavajući ali u jesen bi trebao krenuti u vrtić pa ga želim koliko je to moguće više zaštititi.

Darko Richter, dr. med.

Onda tim više savjetujem još prije ljeta prvu dozu u obliku Prevnara, a 2 mjeseca zatim Pneumo 23.