Epilepsija

da li je epilepsija izleciva

Jelena

Mozete li mi pomoci,jer sam u strasnoj panici.Naime imam dete od 7 god.koji je dobio epilepsiju sa dve godine.Lecen je tri godine sa valporatima,i od tada nije imao napade,posle tri godine uzimanja leka,lekar mu je ukinuo lekove.Sve ukupno on nije imao pet godina napade,a od toga skoro dve bez uzimanja leka.Da li je moguce da mi je dete izleceno,jer sam ja i dalje u panici i u stalnom iscekivanju da ce nesto novo da se desi.Da li mozda imate neki procenat u izlecenju,jer nasi lekari u Beogradu ne znaju koji je procenat izlecenja,a kako mi se cini mislim da su ne informisani.Unapred zahvalna.Jelena

mr. sc. dr. Davor Sporiš

Poštovana gospođo Jelena,
Ne vidim zašto ste u panici ako je Vaše djete bez antiepileptičke terapije i bez napadaja kao što ste naveli. Stanje bi bilo daleko gore da nije tako. Što se tiče Vašeg pitanja niste napisali koja je točna dijagnoza Vašeg djeteta, koju vrstu napada je imao, te kakvi su bili nalazi elektroencefalograma. O dijagnozi ovisi i prognoza izlječenja ili prognoza bolesti. Valproat je standardni antiepileptik koji se često daje kod primarno generaliziranih epilepsija, ali ipak bih Vas molio točnije podatke.