Epilepsija

epi

vanja

Imam sina od 7 god.inače zdrav u djetinjstvu često bolovao od laringitičnih napadaja koje smo riješavali inhalacijom i Claritinom.Prije 3 tj. počeo je biti usred dana jako pospan što nije uobičajeno za njega nakon sat vremena se počeo žaliti da nema zraka i onda ga je ulovio veliki strah...za to vrijeme okice su mu bile jako pospane ali sa jednim jako pijanim pogledom...na hitnoj su ga stavili na ventolin i rekli da čuju malo otežano disanje...to se ponovilo i sljedeći dan uz žaljenje da nemože gutati da ga smeta ljepljiva slina rukice mu se tada jako rashlade odbija jesti...morali smo obavit pulmologa čiji je nalaz ok.odnosno samo spirometrije i slušanja a zatim kod neurologa....nalaz eeg nije uredan jako usporenje na hv trasi...zatim eeg nakon deprivacije spavanja isto uz žarište ljeva strana iznad oka i paroksizmalne promjene....još nisam dobila otpusno pismo da bi točno sve napisala...ct uredan ,psiholog o.k.....dali su mu Depacine chrono 300 dvije uveče.....i rekli da je epilepsija parcialis complexa...
od onda nije se ponovilo to sa okicama ali i dalje stalno nepravilno plitko diše i svako toliko jako duboke udisaje radi....kaže da da je to tako a da neki put od svih udisaja osijeća da nema dovoljno zraka pa ga lovi to se javlja u bilo koje doba dana neki put traje kratko neki put cijeli dan....jače je izraženo nakon fizičke aktivnosti,uznemirenosti,promjenu vremena pogotovo južinu....

umara ga pisanje zadaće a i od svega je jako isprepadan što se i vidi u ponašanju...
jeli moguće da svi ti raznoliki simptomi su od epi..ili su nas možda pregledi odveli na krivi put a radi se o čemu plućnom ili astmi ili sl...
sžao mi je da pije tablete za epi ako to ne izaziva sve ona...pa jeli to stvarno moguće..

hvala velika od zabrinute mame..

vanja

stiglo otpusno pismo

EEG snimak ljevo temporalno grupiraju se sporiji valovi 4c/s naglašenih amplituda.Tijekom HV se aktivnost difuzno usporava.
Dizritmično promjenjen snimak izrazitije lijevo temporalno.

mr. sc. dr. Davor Sporiš

Poštovana,
parcijalna kompleksna epilepsija (CPA) je dio grupe parcijalnih (lokaliziranih) epilepsija čije ishodište napadaja može biti u bilo kojem od režnjeva mozga. Po Vašem opisu, respiratorne smetnje ulazile bi u grupu napadaja sa temporalnim ishodištem, točnije limbičkom simptomatologijom, poglavito visceromotornom simptomatologijom u kojoj mogu biti uključeni i respiratorni simptomi (najčešće hiperventilacija...). Nisam dobro shvatio da li je dijete kod "pijanog pogleda" bilo pri svijesti, u kontaktu ili ne, a što može biti važan podatak. Ukoliko je bio smeten, "odsutan" to bi govorilo u prilog dijagnoze. Kod takve djece EEG često pokazuje žarište ili lateralizaciju sa promjenama u temporalnim regijama. Strah može biti rezultat njegovih smetnji i zabrinutost, ali jednako tako i simptom CPA. Smetnje gutanja se ne uklapaju u navedenu dijagnozu. Terapija izbora kod takvih bolesnika je na prvom mjestu ili standardni antiepileptik karbamazepin ili lijek nove generacije antiepileptika (npr. lamotrigin). Mislim da je u svakom slučaju potrebno isključiti dif.dg. pulmološke i alergološke probleme, ev. neuromuskularne smetnje uz konzultaciju nadležnih specijalista, te učiniti psihologijsko testiranje, MR mozga i video EEG. Dobro bi bilo opservirati njegove smetnje a zbog razjašnjavanja dif.dg. problematike i hospitalno obraditi u dogovoru sa nadležnim pedijatrom.