Epilepsija

epi i stres

miho

Postovani,imam epilepsiju od 1989god.Par godina bude uredu pa se pogorsa.U posljednjih 6 god.sam pod stresom a u zadnje 4god mi se stanje pogorsalo.Imam parcijalne napade bez gubitka svijesti i jako kratke i imam osjecaj da je to sve zbog stresa.Dali je to moguce? Unaprjed hvala.

mr. sc. dr. Davor Sporiš

Ne opisujete kakve parcijalne napadaje imate, ali ukoliko ne gubite svijest radi se najvjerojatnije o elementarnim (jednostavnim) napadajima koji gotovo uvijek u svojoj podlozi imaju neko oštećenje mozga nastalo bilo pre,peri ili postpartalno, ili tijekom kasnijeg života. Stres sigurno nije uzrok Vaših napadaja, ali kao takav može pogoršati bilo koji oblik epilepsije.