Epilepsija

epi-kod dijeta

skolarac

sin mi ima 15 godina,rodj.1993.god.u svojoj petoj godini imao je temperaturni sok.tj.povisenu
temperaturu 42 st.koja se zadrzala oko 20 min.do skidanja na normalu sa krist.penc.
posle je imao dnevno 2-3 puta mala zakivanja pogledom.medjutim ljekari nisu ukljucivali
nikakve terapije.jer posle prvog navedenog zadrzavanja u bolnici na ispitivanju rekli su
da je sve u redu.u sedmoj godini 2000 godine dozivio je klasicni-tipicni epi napad od 5 min.
posle toga je dijagnoza epi.ukljucena je terapija tegretola i da bi posle sest mjeseci imao drugi
epi napad a posle dva dana opet.posle toga je ukljucen fenobarbitol zajedno sa tegretolom.
tri godine nije imao nikakav epi napad pa su mu skinuli fenobarbitol i uljucili lamiktal.ali u toj terapiji
pocelo mu je u sedam dana da sjevce lijeva strana oko lijevog oka.i sa tim sjevkanjem je posle 1 godine
dobio dva epi napada u roku sedam dana.
od tada ponovo je terapija fenobarbitona i tegretola i nema napada niti sjevkanja.
takodje osim dijg.epija isti ima slabu paznju koncentraciju pamcenje,np nesto sto treba
da nauci u skoli ne moze da zapamti.u svom privatnom-igre,druzenja sa djecom,rad u zajednici i
slicno odlicno pamti i radi,komunicira,druzeljubiv i sl.
takodje eeg nalazi pokazuju i sada uglavnom usporenje na desnoj strani.
interesuje me da li je moguce posle puberteta(razvoja tijela) ili duzeg koristenja terapije(lijekova)mozda postepenim skidanjem lijekova da dodje do potpunog izlecenja dij.boles.epi-ja

Jelena Bošnjak, dr. med.

Poštovani, epileptički napadaji mogu prestati liječenjem s antiepileptičkim lijekovima. Ukidanje lijekova slijedi ukoliko je dijete bez epileptičkih napadaja uz uredan EEG nalaz, a odluku o tome može donjeti isključivo pedijatar koji ga kontrolira.