Epilepsija

ana21

Lijep pozdrav!
Imam za Vas nekoliko pitanja i molila bih Vas ako možete da mi odgovorite!
S dečkom sam 2 mjeseca! On ima 21 god i ima epilepsiju, za to je saznao 1994.god. kada je imao 9 god! Zadnji napad je imao 1998.god! Trenutno pije tablete tegretol cr, pola tablete ujutro i pola navečer! Nalazi koje je radio u posljednjih nekoliko godina su uredu! Već je jednom prestao piti tablete ali terapija je bila kratka pa je nastavio.
Pošto sam mlada i nisam baš upućena u ovu bolest, želila bih znati neke stvari o bolesti koju ima moj dečko! Zanima me dali je ta bolest nasljedna, dali je to jako opasno (da li ona može utjecati na razvoj neke druge bolesti i sl.), jel to utječe na životni vijek čovjeka (ljudi koji boluju od epilepsije jel kraće žive); i da li se to može izliječiti (njegov doktor je rekao da je izlječivo ali da se duže liječi)? To su pitanja koja me najviše zanimaju?
Očekujem Vaš skori odgovor; i naravno nadam se da će te mi odgovoriti na moja postavljena pitanja!
Unaprijed Vam se mnogo zahvaljujem!
Lijep pozdrav!
Ana

Prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med.

Pojam nasljedne bolesti među ljudima koji nisu usko povezani s medicinom vrlo se različito shvaća. Kod epilepsije možemo reći da se nasljeđuje sklonost ka dobivanju ove bolesti, ali to nikako ne podrazumijeva ono što se u "narodu" smatra nasljednom bolešću. Pa ipak, u jednom izrazito malom postotku bolesnika postoji jasno naslijeđivanje i kod takve oblike možemo doista smatrati nasljednom bolešću. Poznate su bolesti i stanja koja se češće javljaju zajedno s epilepsijom, primjerice depresija, ali epilepsija sama po sebi ne utječe na životni vijek, poglavito ne ako je dobro kontrolirana. I na kraju, utješno je reći što se veliki dio bolesnika danas uspješno liječi od epilepsije, a većina ih bude i izliječena, poglavito ukoliko je na vrijeme započeta terapija i ukoliko je bolesnici redovito uzimaju.