Epilepsija

Pitanja u vezi epilepsije

jagica

Moj dečko dobio je epilepsiju u 20.godini, sada ima 24 godine. Dijagnoza mu je epi grand mal, a terapija mu je: 2 lamictala od 50 mg ujutro i jedan navečer. Napadaji mu se javljaju otprilike svakih mjesec, mjesec i pol dana, a očituju se trzanjem jedne ili obje ruke pri čemu je pri svijesti, normalno i suvislo komunicira, znači svjestan je napada. Napadaji mu se javljaju općenito nakon neprospavane noći. Ne konzumira alkohol, u potpunosti pazi na svoje zdravlje tako da mi nije jasno kako mu se uz terapiju napadaji ipak javljaju. Zadnjih par puta trajanje napada mu se povećalo. otprilike 10-15 minuta. Zanima me na koji način bi se napadaji mogli smanjiti ili uopće prestati. Također me zanima kolika je mogućnost potpunog izliječenja i koliki je postotak nasljeđivanja kod naše djece? Majka mu je bolovala od epilepsije u mladosti, ali sad je navodno izliječena i ne uzima terapiju. Još me zanimaju posljedice epilepsije, je li ona predispozicija za tumor na mozgu ili slična stanja i može li mu se psihičko stanje promijeniti, odnosno može li epilepsija uvjetovati neke psihičke bolest? Unaprijed vam zahvaljujem na odgovorima!

Prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med.

Napadaji koje ste opisali ne odgovaraju dijagnozi koju ste naveli, budući grand-mal napadaji podrazumijevaju gubitak svijesti. Isto tako, uredan i dovoljno dugačak san nužan je kod bolesnika s epilepsijom, što znači da Vaš dečko baš i ne pazi u potpunosti na svoje zdravlje i javljanje napadaja nakon neprospavane noći potpuno je razumljivo. Čudno bi bilo suprotno, odnosno da se ne javlju. Osim toga, liječenje epilepsije iziskuje puno strpljenja, kako u liječnika tako i u bolesnika, budući je često potreban duži vremenski period da se bolest u potpunosti stavi pod kontrolu. Prvi i neizostavni uvjet, bez kojeg se napadaji neće prorijediti, je pridržavanje “pravila igre”, odnosno Vaš dečko jednostavno mora dovoljno spavati svaku noć i možda će to biti sasvim dovoljno za smirivanje bolesti. Ukoliko ne bude, slijedeći je korak korekcija terapije odnosno povećanje doze Lamictala. U djela bolesnika uzimanje samo jednog lijeka nije dovoljno te se tada postupno dodaju u drugi antiepileptici, a u malog broja bolesnika bolest se može staviti pod kontrolu jedino kirurškim putem. Epilepsija je bolest koja se danas vrlo uspješno liječi, velik postotak bolesnika bude potpuno izliječen, a postotak direktnog nasljeđivanja je izrazito mali, iako je nasljedna sklonost za epilepsiju, dakle smatra se da je nešto povećan rizik za javljanje ove bolesti u ljudi koji u svojoj obitelji imaju bolesnike s epilepsijom. Kod ljudi koji boluju epilepsije učestalije je javljanje i psihičkih tegoba, u prvom redu depresije, ali to se najčešće odnosi na bolesnike koji duže vremena boluju od ove bolesti i imaju učestale napadaje. I na kraju epilepsija sigurno nije predispozicija za tumor mozga, ali može biti simptom tumora, zato je kod svakog bolesnika nužna i neuroradiološka obrada, prvenstveno CT mozga, a u slučaju loše regulirane bolesti i daljnja obrada, prvenstveno MR mozga, na aparatu visoke rezolucije i s posebnim osvrtom na pojedine dijelove moza ovisno o vrsti napadaja.