Epilepsija

epilepsija i moja buducnost?

Marija7

Moj decko ima epilepsiju od 18. godine, sada ima 32. Koristi Lamictal,Eftil i Topamax, ujutru i navecer, ali ne znam tocne doze.Povremeno se pogubi na par sekundi, nesto bunca, i to prodje obicno za par sekundi. Mislim da veci nap adaj nije imao godinama. Zanima me da li postoji sansa za izljecenje, jer planiramo brak i porodicu, i kako epilepsija moze da se odrazi na njega u buducnosti, u smislu pogorsanja psihickog stanja? Hvala...

Dr. sc. Snježana Miškov, dr. med.

Poštovana!

Prema dostupnim podacima mogu samo reći da ko Vašeg dečka nije postignuta kontrola epileptičih napadaja unatoć uzimanju više vrsta lijevova ( lamotrigina, valproata, topiramata). Mogu pretpostaviti da je ipak došlo do poboljšanja stanja jer se parcijalne napadaji više ne generaliziraju ( prema Vašem opisu) . Teško je predvidjeti tijek bolesti Vašeg dećka u budućnosti. Nedostaju podaci o obiteljskoj anamnezi, dosadašnjem tijeku bolesti, rezultatima dijagnostičkih pretraga ( EEG, MR mozga). Smatra se da je 25-30 % epilepsija farmakorezistentno (tzv.tvrdokorne epilepsije) , odnosno u tih bolesnika se ne postiže i kontrola epilepitčnih napadaja.
Uzimanje antiepileptičnih lijekova može utjecati na kognitivne sposobnosti , taj utjecaj se razlikuje kod uzimanja pojedinih lijekova, ovisi i o dozi lijeka , također i o tome uzima li se jedan ili više ( i kojih) lijekova. Sami epileptični napadaji, (posebice generalizirani, duljeg trajanja ) mogu dovesti do oštećenja moždanih živčanih stanica stoga je važno staviti te napadaje pod kontrolu.

Svakako biste trebali prije stupanja u brak, zajedno s Vašim dečkom otići na razgovor kod njegovog neurologa-epileptologa . Na taj način dobili bi više informacija o njegovoj bolesti i saznati kako ista može utjecati na Vas osobno i Vaš zajednički život.

Možete se javiti i u Savjetovalište za epilepsije i trudnoću, Klinike za neurologiju KB"Sestre milosrdnice", Zagreb, zadnji petak u mjesecu ( tel 385-1-3787-279)