Epilepsija

Epilepsija i tablete

milada

Pozdrav!
Zovem se Milada i imam vec epilepsiju (grand mal) od svoje 14- e godine. Zivim u Svedskoj i sad mi je 28 godina i udata sam i rodila sam dijete prije tri mjeseca. Koristim Ergenyl 1500 mg/dan i Keppra 2250 mg/dan. Uprkos toj velikoj dozi dobivam napade jednom sedmicno. Tokom cije trudnoce sam koristila Lamictal i Keppra i dobivala sam napade jednom sedmicno. pri kraju trudnoce mi je moj neurolog predlozio da koristim Ergenyl ali stanje se ne mijenja i dalje dobivam napade. Neurolog predlaze povecanje tableta ali neznam koliko je to dobro, posto dojim... imam osjecaj da mi ove tablete uopste ne pomazu i da je moje tijelo naviklo na napade kao da je jedna rutina.

molim za pomoc

unaprijed Hvala

Jelena Bošnjak, dr. med.

Poštovani, budući da epilepsija u Vašem slučaju nije dobro kontrolirana potrebna je titracija terapije ili zamjena lijekova. Promjena i titracija terapije treba biti isključivo pod kontrolom epileptologa koji će dalje procijeniti i utjecaj lijekova na dojenje jer kod određenih doza i vrsta antiepileptika se ne preporučuje dojiti.